A légkört szennyező szén-dioxid mennyiségét a kiotói egyezményben meghatározott 5,2 százalékkal szemben 50-60 százalékkal kell csökkenteni – hangoztatta Robert Watson, a Világbank szakértője, korábban az ENSZ éghajlati problémákkal foglalkozó tudóscsoportjának vezetője, az olaszországi San Rossoréban, a klímaváltozás hatásaival foglalkozó nemzetközi konferencián. Az MTI szerint a tudós a tegnapi megnyitón arra figyelmeztette a világ országait: az üvegházhatás hamarosan lakhatatlanná teheti a Földet. Véleményét, amely szerint a fejlett országoknak kell elöl járniuk a jó példával, nyilván elsősorban az Egyesült Államoknak címezte, amely még a kiotói egyezményt sem írta alá.
Alistair Woodward, az új-zélandi Auckland Egyetem professzora azt jósolja: a globális felmelegedés miatt nemsokára új alapokra kell helyezni az egészségügyi ellátás egész rendszerét. Egyes halálos járványokért felelős mikrobák ugyanis – elsősorban a malária kórokozói – a számukra kedvező melegben riasztó tempóban terjesztik a betegségeket – adta hírül a Reuters.
Alistair Woodward az egyik írója volt annak a tavalyi ENSZ-kiadványnak, amely szerint évente már 150 ezer ember halálát okozzák a klimatikus változások, pontosabban a mind hosszabb aszályos időszakok miatti éhínség, a melegben gyorsan szaporodó kórokozók, valamint a világszerte tapasztalható hatalmas áradások. Az ENSZ-szakértők becslései szerint a növekvő átlaghőmérséklet nyomán 2030-ra a globális felmelegedés halálos áldozatainak száma megduplázódhat, s ez csak akkor kerülhető el, ha sikerül radikálisan csökkenteni a levegőbe kerülő szén-dioxid menynyiségét.

Még ma összeül a Védelmi Tanács Ukrajna miatt