Az EU miniszteri tanácsa tegnap hivatalosan is megerősítette azt a döntést, amely szerint október 29-én Rómában fogják aláírni az EU alkotmányos szerződését. Az időpontról és a helyszínről a tagállamok állandó EU-képviselői a múlt héten már megállapodtak, s a külügyminiszterek mostani jóváhagyásával a döntés hivatalossá vált.
Korábban is Róma számított a legvalószínűbb helyszínnek, mert az EU alapító szerződései közül 1957-ben ott írták alá az Európai Gazdasági Közösséget és az Európai Atomenergia Közösséget létrehozó szerződést, amelyeknek Olaszország a letéteményese. Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök eredetileg november 20-át jelölte meg az aláírás időpontjaként, ezt azonban néhány napja előrehozták október 29-re. A módosítás oka az, hogy október 31-én jár le a Romano Prodi vezette Európai Bizottság megbízatása, s így Prodi két nappal ezt megelőzően még bizottsági elnökként vehet részt az aláíráson. Az aláírást követően a szerződést valamennyi tagállamban ratifikálni kell ahhoz, hogy – a várakozások szerint 2007-től – életbe léphessen.
Magyarország semmilyen okot nem lát arra, hogy népszavazással döntsön az EU nemrég jóváhagyott alkotmányos szerződésének megerősítéséről – jelentette ki tegnap Brüsszelben Kovács László külügyminiszter. A tagországonkénti megerősítési folyamatra két év áll rendelkezésre, így a szerződés elvileg 2006. november 1-jén életbe léphet. Hatálybalépésének az a feltétele, hogy mind a 25 országban megerősítsék, akár parlamenti úton, akár népszavazással. Nagy-Britannia, Spanyolország, Portugália, Írország, Dánia, a Benelux államok és Lengyelország referendumot fog kiírni, a többi tagállam még nem döntött.

A Honvédelmi Minisztérium közzétette a Ruszin-Szendi Romuluszról szóló jelentés összefoglalóját