Az amerikai kongresszus felsőházának hírszerzési bizottsága tegnap hozta nyilvánosságra jelentését, amely súlyosan elmarasztalja a hírszerzési közösséget – különös tekintettel a CIA-ra –, amiért nagyot hibázott az iraki tömegpusztító fegyverek megítélésében. Az 500 oldalas dokumentum szerint a Központi Hírszerző Ügynökség 2002 októberéből származó kulcsfontosságú adatainak a többsége eltúlzott, illetve nem áll összhangban a gyűjtött titkosszolgálati értesülésekkel. Semmilyen alapja nem volt például annak a megállapításnak, hogy „Bagdad vegyi és biológiai fegyverekkel rendelkezik”. Mindössze arra utaló jelzések léteztek, amelyek szerint Irak elméletileg képes technikailag ilyen fegyverek előállítására. „Az alapanyagból levont következtetések tévesek és túlzottak voltak” – mutatott rá a szenátusi bizottság elnöke, a republikánus párti Pat Roberts. A jelentés elmarasztalja a CIA-t, amely „trehányan dolgozott, kétes adatokra támaszkodott, s alig rendelkezett saját, megbízható információforrásokkal”. A bizottság rangidős demokrata párti tagja, Jay Rockefeller úgy vélte, hogy az amerikai hírszerzés hibái aláásták az Egyesült Államok szavahihetőségét.
Előzetes demokrata kiszivárogtatások szerint a bizottsági jelentés elkészítése során több hírszerzési szakember arról számolt be, hogy bár konkrét nyomás nem nehezedett rájuk, olyan háborús hangulat közepette kellett dolgozniuk, amelyben egyes információkat felülértékeltek, másokat pedig ezek alapján háttérbe szorítottak.
George W. Bush amerikai elnök „hasznosnak” minősítette a szenátusi bizottság jelentését, kitartva amellett, hogy Szaddám Huszeinnek szándékában állt tömegpusztító fegyvereket előállítani.
Nem tudnak elszámolni a rakétákkal. Egy, még nem publikált, ám az amerikai törvényhozásban keringő számvevőszéki (GAO) jelentés szerint a hadseregnél és a Pentagonnál nem tudnak elszámolni a külföldre került vagy eladott Stinger légvédelmi rakétákkal. A vállról indítható fegyverek terroristák kezébe kerülve nagy veszélyt jelentenek a civil utasszállítókra vagy a külföldön repülő amerikai katonai gépekre. (Z. G.)