Szemernyit sem közeledett a kormánypártok álláspontja adóügyben. Az MSZP kitart a negyedik, 48 százalékos adókulcs és az árfolyamnyereség-adó bevezetése mellett, s Katona Béla frakcióvezető-helyettes közlése szerint nem fogják támogatni a koalíciós partner 30 százalékos átlagos adókulcsra vonatkozó indítványát. Ez utóbbi ugyanis az MSZP szerint a magas jövedelműeknek kedvezne.
Horn Gábor SZDSZ-ügyvivő Nyíregyházán egy kérdésre válaszolva kijelentette: ha az MSZP a Fidesz parlamenti támogató szavazatával emel adót, „az a koalíció végét jelenti”. Horn, aki egyben a kancellária koalíciós koordinációért felelős államtitkára, elképzelhetőnek nevezte az MSZP–Fidesz „együtt szavazást”, mondván, az adóemelési kérdésekben az MSZP és a legnagyobb ellenzéki erő azonos véleményen van. Megerősítette: az SZDSZ elzárkózik az új, 48 százalékos szja-kulcs bevezetésétől, és elutasítja az árfolyamnyereség-adót is. – Ezzel szemben adót szeretnénk csökkenteni, így javasoljuk a jelenlegi, középső adósáv határának felemelését 1,5 millió forintról 2,5 millióra, s az adókulcs 26 százalékról 24 százalékra mérséklését, illetve választási lehetőséget teremtenénk az egyszerűsített személyi jövedelemadó alkalmazására – ismertette az SZDSZ álláspontját Horn. Utalt arra, hogy a pártja által javasolt változtatás, a középső adósáv szélesítése és kulcsának csökkentése az adózók többségét érintené, mivel a legtöbb ember ilyen jövedelemhatárral rendelkezik. Az egyszerűsített személyi jövedelemadó lehetővé tenné az egy kulcs alapján történő egyszerűbb, különösebb adminisztráció nélküli adózást, cserében az adókedvezményekről való lemondásért.
*
Horn szavaira reagálva Katona Béla úgy fogalmazott: „Az MSZP egyetért Horn Gáborral abban, ha bármelyik koalíciós párt adóügyekben vagy a költségvetésben az ellenzékkel való együttszavazással akarja érvényesíteni az álláspontját, az a koalíció végét jelenti.”
Ez arra az esetre is vonatkozik – szögezte le –, ha az SZDSZ a Fideszszel együtt fogadtatná el „a gazdagokat előnyben részesítő adómódosító javaslatait”.
Közös nevezőre jutottak ugyanakkor a kormánypártok az egészségügyi hozzájárulás mérséklése ügyében, valamint az iparűzési adó kérdésében. Az előbbi kapcsán Katona közölte: differenciáltan hajtanák végre, a kedvezmények egy része minden vállalkozásra, más része viszont csak bizonyos korcsoportokra vonatkozna, például a pályakezdők vagy az ötven év feletti tartósan munka nélküliek munkába állását segítve. Szavai szerint mindkét koalíciós párt elfogadta, hogy az iparűzési adó további 25 százaléka legyen levonható a társasági adóból.
A Fidesz szóvivője, Révész Máriusz szerint hatalmas káosz jellemzi az MSZP és az SZDSZ között zajló adóvitát. – A naponta megrendezett sajtótájékoztatóik helyett a kormánypártok inkább leülnének tisztázni gazdaságpolitikájuk alapvető kérdéseit – tanácsolta Révész. Horn Gábor kijelentésére reagálva leszögezte: a Fidesz nem készül adóemelések megszavazására, a tavalyi radikális adóemeléseket is az MSZP, illetve az SZDSZ szabadította az országra. Az árfolyamnyereség-adóról szólva azonban hangsúlyozta: fenntartják véleményüket, ha a munkajövedelmeket adó terheli, nem jelenthetnek kivételt a tőkejövedelmek sem. Ez majdnem minden európai országban így van.

Majdnem megöltek egy embert az egyik HÉV-megállóban