Populista az „olcsó állam” víziója?

Várhatóan nem teljesül a közszféra idei béremeléséről szóló megállapodás, a szakszervezetek szeptemberben döntenek a lehetséges tiltakozás, nyomásgyakorlás módjáról – derült ki a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) háttérbeszélgetésén.

Bákonyi Ádám
2004. 07. 21. 20:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokasodnak a problémák a közszférában, a jelenlegi helyzet és a jövőre vonatkozó kormányzati elképzelések bizonytalanságban tartják a szektor mintegy nyolcszázezer munkavállalóját – derült ki az érintetteket képviselő SZEF tegnapi háttérbeszélgetésén. A kormány legutóbbi javaslata szerint szinte biztosra vehető, hogy idén nem teljesül a mindössze a keresetek reálértékének megőrzését célzó, hatszázalékos béremelést rögzítő megállapodás – hangzott el. Bár szeptemberben még áttekintik, hogy egyes ágazatokban mekkora béremelkedés valósult meg, a rossz előjelek alapján a szakszervezetek ekkor várhatóan arról is döntenek, milyen módon tiltakoznak a megállapodás felrúgása miatt. A SZEF kevesli a kormány jövőre vonatkozó kétszázalékos reálbér-emelési ajánlatát is, mivel az az egyének szintjén érzékelhetetlen. Azt azonban üdvözlik, hogy az emelést elvileg az illetménytáblában garantálná a kormány. A SZEF populista ízűnek tartja a kormány „olcsó államról” alkotott elképzelését, főként, hogy a kérdést szakmaiatlanul, improvizatív módon közelítik meg.
Elfogadhatatlannak tartják azt a kormányzati megoldást, hogy a közigazgatásban egyszerűen a források megvonásával kényszerítik ki az elbocsátásokat, nem törődve az érintettek egyéni, szociális helyzetével. A SZEF kész lenne tárgyalni a racionalizálásról, feltéve, ha előtte tisztáznák a közszektorra vonatkozó elvárásokat, feladatokat, az ehhez szükséges struktúrát, a személyi állomány és nem utolsósorban a bérek kérdését. A szervezet elutasítja azt az adócsökkentést, amit a közszféra leépítéséből finanszíroznának. Támogatják viszont az átlag alatti, illetve az átlagkeresetek adókulcsának csökkentését, és az „igazságosság” miatt elvben egyetértenek a kiemelkedően magas jövedelműekre vonatkozó magasabb adóval. Kifogásolták, hogy a döntések a hivatalos érdekegyeztető fórumok megkerülésével születnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.