Pillanatnyilag még nem tudni, lesz-e felelőse a vámosok korábbi szoftverproblémáinak. Májusban a vámszolgálat szoftverének meghibásodása miatt szinte leállt a vámkezelés hazánkban, ami miatt érdekvédelmi szakszövetségek naponta fogalmazták meg aggályaikat. Medgyessy Péter miniszterelnök és Draskovics Tibor pénzügyminiszter pedig májusban látogatást tett a testületnél, s utasították annak vezetőit, szüntessék meg a kialakult helyzetet. Ismeretes, a nem uniós tagállamokból származó termékek vámkezelése után befolyt vám egynegyede visszakerül a vámkezelést végző tagállam büdzséjébe. Így nem mindegy, milyen szolgáltatást nyújtanak a magyar pénzügyőrök, illetve az importőrök, kereskedők hol vámkezeltetnek.
Nagy János, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága vezetője lapunknak adott korábbi interjújában a probléma okát ekként festette le: rendszereik többsége hibátlanul működött, csupán az árunyilatkozat-feldolgozó rendszer szoftverével volt probléma, a gép lefagyott. A forgalom május második hetében megnőtt, amit a külső fejlesztőcég szoftvere nem bírt feldolgozni. A rendszert szinte élesben kellett kipróbálniuk, nem volt elegendő idő a felkészülésre. Arra a kérdésre, elképzelhető-e, hogy a gyengélkedő program miatt nem fizetik ki a szoftver árát és a telepítési díj egy részét a fejlesztővállalatnak, Nagy János azt mondta: egy jelentős összeg még átutalásra vár. A vizsgálatok lezárása és a felelősség megállapítása ismeretében ezt is elképzelhetőnek tartotta. A teljes program – a 2002-ben befejezett fejlesztéssel együtt – 1,3 milliárd forintba kerül.
A vámhatóságnál megkeresésünkre most azt közölték: a májusi szoftverprobléma okát egy külsős céggel fogják megvizsgáltatni, auditáltatni. Ehhez azonban meg kellett várniuk a fejlesztés június végi befejezését. A szerződés értelmében még plusz tíz nap állt a fejlesztő rendelkezésére a feladat befejezésére, s az utolsó szállítás a múlt héten megtörtént. Az átvételt követi az üzembe helyezés, s csak kedvező tapasztalatok esetén utalják át a fennmaradó összeget. A májusi problémák kivizsgálására több céget is felkértek. Információink szerint a megbízatásért nem tolonganak a vállalkozások, aminek magyarázata az lehet, hogy rendkívül szerteágazó és komoly feladat az ellenőrzés. Ezt jól mutatja, hogy a fejlesztést összesen 120-140 szakember végezte. A vámhatóság szerint nem átfogó vizsgálatra kerül majd sor, hanem célzottra, s a testületnek vannak javaslatai, mire kell fókuszálni. Arra a kérdésre azonban, mikor várható az ügy lezárása, nem tudtak pontos választ adni, hiszen most az auditálók kiválasztása van folyamatban. A vámkezeltetésben érintett cégek, szakszövetségek az eltelt időszakban annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a májusi „rémálom” óta igen pozitív a pénzügyőrök feladatokhoz való hozzáállása.

Megkérdezték Ruszin-Szendi Romuluszt, hogy valóban dicsőítette-e Ukrajnát a NATO ülésein – videó