Washington döntött, egyelőre nem kockáztatja újabb háború kirobbanását, éppen ezért nem szorgalmazza külföldi katonák Szudánba vezénylését. Colin Powell amerikai külügyminiszter épp Budapestről tartott az egyiptomi főváros felé, amikor kijelentette, a darfúri válságnál az elsődleges feladat az erőszak megfékezése és a külföldi segélyek beáramlásának biztosítása, így pillanatnyilag „korai lenne arról beszélni, hogy külföldi katonákat vezényeljenek” a térségbe.
A kérdés tehát továbbra is az, mikor születik meg az ENSZ BT határozata, s milyen szankciókat, illetve megtorlásokat helyez kilátásba a fegyveres milíciákat támogató kartúmi kormánnyal szemben. Mint ismeretes, a Szudán nyugati részén fekvő térségben a fegyveres összetűzések miatt egymilliónál is több ember kényszerült elhagyni otthonát, s eddig legkevesebb harmincezren estek az erőszak áldozatául. Az ENSZ szerint a térségben a világ jelenlegi legsúlyosabb humanitárius válsága zajlik.
Szudán mindeközben már a háborúra készül. Az afrikai ország külügyminisztere, Musztafa Oszman Iszmail a minap kijelentette, esetleges beavatkozás esetén a külföldi erők a szudáni katonák ellenállásával találnák magukat szemben. „Ha támadás érne bennünket, nem ülnénk ölbe tett kézzel, hanem visszavágnánk” – szögezte le, hozzáfűzve: reméli, hogy a dolgok nem fajulnak idáig. A kegyetlenkedésekre jellemző, hogy az Afrikai Unió tegnapi közleménye szerint elevenen égettek el civileket az egyik darfúri településén, Szuleiában. A BBC tudósítása szerint az újabb kegyetlenkedések is a dzsandzsavíd milícia számlájára írhatók, amelynek tagjai válogatás nélkül mészárolják le a térség nem arab lakosságát.

Az urbex szerelmeseinek új kedvenc helye lesz ez a hátborzongató balatoni üdülő