Felfüggesztették tegnap az Egyesült Államok Los Alamos-i kutatólaboratóriumának működését – jelentette az AP hírügynökség. A példátlan döntést azután hozták meg, hogy néhány nappal ezelőtt eltűnt két, az atomfegyverek fejlesztésével öszszefüggő, szigorúan titkos információkat tartalmazó adathordozó a laboratóriumból, ahol 1945-ben a világ első atombombáját is kifejlesztették.
A laboratórium egyes részlegeiben már csütörtök óta szünetel a kutatómunka, a bázis teljes leállítását egy újabb incidens előzte meg: egy lézerkísérlet elvégzése közben súlyos szemsérülést szenvedett pénteken egy laboratóriumi asszisztens. A kísérlettel foglalatoskodó kutatók azt hitték, a veszélyes berendezés éppen nincs bekapcsolva, ám tévedtek. Így, amikor a húszéves lány belépett a terembe, a lézer súlyos sérülést okozott szeme ideghártyáján.
Mivel mindez a biztonsági előírások súlyos és sorozatos megsértését jelenti, a nemzeti kutató- laboratóriumban addig szünetel a munka, ameddig nem sikerül megteremteni a kutatási adatok védelmét garantáló feltételeket és szavatolni az alkalmazottak személyes biztonságát.
Peter Nanos, a laboratórium igazgatója a felelősök szigorú megbüntetését helyezte kilátásba, ám megfigyelők szerint nem zárható ki, hogy az utóbbi napok történései miatt elsőként ő veszíti el az állását. Az AP megemlíti, hogy a Los Alamos-i laboratóriumban már tavaly is előfordult, hogy az alkalmazottak hiába kerestek kilenc, titkos adatokat tartalmazó flopit, bár lehet, hogy csak a megsemmisítésüket felejtették el regisztrálni.
A tegnapi hír szerint éppen a kutatóbázis működését korlátozó rendelkezések elrendelésének napján; csütörtökön nyolcvannégy éves korában meghalt Charles W. Sweeney nyugalmazott amerikai tábornok, aki 1945. augusztus 9-én – három nappal a Hirosimát elpusztító atomtámadás után – ledobta Nagaszakira a második, csaknem nyolcvanezer emberéletet azonnal kioltó amerikai atombombát.

Majdnem megöltek egy embert az egyik HÉV-megállóban