Izzottak a telefonvonalak az MSZP székházában, miután Gyurcsány Ferenc a kormány adóra vonatkozó elképzeléseiről nyilatkozott – közölte tegnap Hiller István, az MSZP elnöke. A politikus szerint a miniszterelnök által bejelentettek az emberek érdekeit szolgálják, a tervezett változtatásokat a gazdasági élet szereplői is kedvezően fogadták, akik a szakmai megalapozottság mellett a kiszámíthatóságot és a tervezhetőséget ismerték el. Hiller megjegyezte, hogy az ellenzéki oldalról rutinszerű, szakmai megalapozottságot nélkülöző bírálatot kapott az indítvány.
A pártelnök az intézkedések lakosságra gyakorolt várható hatásáról azt mondta: 2006 januárjától az általános forgalmi adó 25-ről 20 százalékra csökkenő felső kulcsa 54 százalékát érinti azoknak a lakossági fogyasztást reprezentáló termékeknek és szolgáltatásoknak, amelyek a fogyasztói árindex megfigyelési körét képezik. Ehhez hozzáfűzte: az intézkedés az élelmiszerek 17 százalékát érinti, a többi a 15 százalékos áfakulcs alá tartozik.
A sajtótájékoztatón részt vett Lendvai Ildikó is, aki úgy vélte, hogy a szocialista frakció vezetőinek négy hónapos előkészítő munkája meghozta az eredményt, ugyanis az adóreform a gazdasági célok figyelembevétele mellett a baloldali társadalompolitikai elvárásoknak is megfelel. Az MSZP parlamenti képviselőcsoportjának vezetője szerint az áfacsökkentésnek a kis és közepes jövedelműek is a haszonélvezői, hiszen a döntés a nyugdíjasokra és a minimálbérből élőkre is hatással van. A képviselő alapvető különbséget lát a baloldal és a Fidesz adópolitikája között, hiszen míg az egyik alapértéke az igazságosság, addig Orbán Viktor legutóbbi tévényilatkozatában azt mondta, hogy „nem az igazságosság az adóreformnak a célja”. – A Fidesz adóreform helyett az „adóblöff politikáját” hirdette meg, amikor úgy tartotta, hogy ezermilliárd forintos tehercsökkenés egy év alatt megvalósítható – jegyezte meg Lendvai Ildikó.
„Megígértük, csökkentettük” feliratú reklámtábla mellett örvendezett az adócsökkentésnek Kuncze Gábor SZDSZ-elnök és Kóka János gazdasági miniszter tegnap. A pártelnök az Országház előtt – ahol megjelent a párt parlamenti frakciójának több tagja is – ugyanakkor elismerte, hogy a szabad demokraták radikálisabb lépéseket szerettek volna az adórendszer átalakítását illetően, és nem támogatták a nagy értékű ingatlanokra kivetendő luxusadót, valamint a tőkejövedelmek megadóztatását.
Mint Kuncze Gábor fogalmazott, a kívánalmak és a lehetőségek harmóniájaként lehet értékelni a kormány bejelentéseit, ám többek között a száz lépés program nem adott teret a bátrabb változtatásokhoz. Kompromisszum eredménye az adórendszer átalakítása, amelyet Kuncze Gábor ettől függetlenül nagy horderejűnek minősített. A szabad demokraták megítélése szerint a terhek csökkentése kiszámíthatóbbá teszi a gazdaságot, és fokozza a versenyképességet, viszont ezek után megkerülhetetlen lesz a kisebb, takarékosabb állam létrehozása, az egészségügyi, közigazgatási, önkormányzat-finanszírozási rendszer átalakítása – jegyezte meg az SZDSZ elnöke, példaként említve, hogy a társadalombiztosítási járulékok néhány százalékos csökkentése is több százmilliárd forintos bevételkiesést okoz a költségvetésnek. A diplomás evások életkörülményeivel kapcsolatban Kuncze úgy vélekedett, hogy helyzetük nem fog romlani, mert az áfakulcs csökkentésével elveszített öt százalékot más területen visszakapják.
Kóka János kirobbanóan sikeresnek nevezte a magyar gazdaságot, amit szerinte – az ellenzékre utalva – „bizonyos politikai irányzatok” el akarnak torzítani. A gazdasági miniszter négypárti egyeztetést kezdeményezett a gazdaságot érintő változásokról.
– Megint a legszegényebb rétegek jártak a legrosszabbul – értékelt Varga Mihály, a Fidesz alelnöke. Hozzátette: az adórendszert érintő kormányzati javaslatok nem teszik lehetővé, hogy a magyar gazdaság versenyképessége érdemben javulni tudjon. Az Országgyűlés költségvetési bizottságának elnöke úgy látta, a Gyurcsány-kormány elszalasztotta az érdemi adóreformot, mivel az öt évre vonatkozó terv nem éri el legfontosabb célját, azaz nem segíti elő azt, hogy hazánkban új munkahelyek jöjjenek létre. Mint fogalmazott, a Fidesz minden olyan javaslatot támogatni fog a parlamentben, amely elősegíti a munkahelyteremtést és versenyképességünk erősödését. Emlékeztetett: tavaly óta folyamatosan nő a munkanélküliség, és a munkáltatói és munkavállalói terhek a térségi országok közül Magyarországon a legmagasabbak.

Támadnak a darazsak: ezek a legfontosabb tudnivalók