Mától kezdve ugyanannyi idő alatt járható végig az az 512 kilométeres autópálya-szakasz, amely a horvát–magyar határtól Splitbe, a dél-dalmáciai kikötővárosba vezet, mint Budapestről eljutni Letenyére. A 380 kilométeres Zágráb–Split útvonal pedig már csupán alig háromórányi autózást jelent – tudtuk meg Bernáthné Sigray Ilonától, a Magyar Autóklub nemzetközi osztályának munkatársától. Péntektől már átengedték a forgalmat a Zágráb–Split autópálya legújabban elkészült Pirovac és Vrpolje közötti szakaszán, amelynek ünnepélyes átadása is megtörtént vasárnap, és ezzel kiegészült a Splitbe vezető A1 jelzésű sztráda. Ezzel szemben a magyar fővárosból csak Letenyére több mint három órát tart az út részben autópályán, részben pedig a régi 7-es úton. Horvátországban készen áll ugyanakkor a majdnem hat kilométer hoszszú Mala Kapela-alagút is, amelyben két csőben, két-két sávon fut a forgalom.
Az A1-et teljes hosszában mától használhatják a turisták. Közülük a magyarok már a horvát határtól, Goricantól autópályán juthatnak le az Adriai-tengerre, akár Rijeka (az egykori Fiume), akár Split felé tartanak. Az Autóklub munkatársa szerint az A9 autópálya Umag– Pula szakaszán levő Umag–Medali közötti 36 kilométeres szakasza is járható már, igaz, Pula előtt 13 kilométer még hiányzik a sztrádából. Jó minőségű autópályák vezetnek továbbá a nagyobb városokig és a népszerűbb üdülőhelyekig is. A 145,5 km hosszúságú Zágráb–Rijeka autópályát tavaly adták át a forgalomnak, így az út megtétele 80 percre csökkent. A legnagyobb változást a dél felé tartó turisták számára a Gornja Ploca–Zadar II elnevezésű szakasz jelenti, a hozzá kapcsolódó Udbina–Gornja Ploca autóúttal együtt, amelyen a korábbinál másfél órával hamarabb érünk Zágrábból Zadarba.
Horvátországban az autópályák elhagyásakor úthasználati díjat kell fizetni a fizetőkapuknál a használt szakasz hosszúságának arányában és a járműcsoport szerint. Ez megoldható készpénzzel vagy hitelkártyával. Az új szakaszok átadásával Goricantól Splitig – autópályán haladva – körülbelül 200 kunába, vagyis 7200 forintba kerül az út.
*****
Kétféle sebességhatár. Jó tudni, hogy Horvátországban nappal, lakott területen belül és kívül is kötelező a tompított fényszóró. Két éve kiadott vagy annál frissebb jogosítvánnyal rendelkezőknek a megengedett felső sebességhatár lakott területen kívül és közúton 80, autóúton 100, autópályán 110 kilométer óránként. Egyébként a sztrádákon a maximális megengedett sebesség 130 kilométer óránként, kétsávos autóutakon 100, lakott területeken 50, lakott területeken kívül pedig 80 kilométeres óránkénti sebességgel haladhatunk.

Halálos hőhullám tombol Európában - Magyarországon is pokoli forróság várható