Kapu Tibor látványos élő videóban üzent a magyaroknak + videó

Az űrből jelentkezett be a TV2 Tények Plusz különkiadásában Gönczi Gábornak Kapu Tibor, a második magyar kutatóűrhajós. A HUNOR-program tagjaként Kapu Tibor az AX-4 küldetés keretében dolgozik, és több mint húsz magyar tudományos kísérletet hajt végre a Nemzetközi Űrállomáson.

2025. 06. 30. 23:22
Kapu Tibor élőben jelentkezett be a világűrből
Kapu Tibor élőben jelentkezett be a világűrből Forrás: Facebook/Kapu Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről élő adásban jelentkezett be Kapu Tibor, a második magyar kutatóűrhajós, aki a TV2 Tények Plusz különkiadásában beszélt tapasztalatairól. Elmondása szerint a repülés, a küldetés és a tudományos munka minden pillanata különleges, és egyszerre megtisztelő, kihívást jelentő és felelősségteljes feladat. Az AX-4 küldetés magyar résztvevőjeként Kapu Tibor az eddigi napokat teljes egészében munkával töltötte – több mint húsz hazai fejlesztésű kísérletet hajt végre, amellyel magyar mérnökök, kutatók és intézetek több éves munkáját képviseli.

Kapu Tibor vízgömböt lebegtetett a súlytalanságban, hogy megmutassa, milyen különleges jelenségeket élhet át az ember a Nemzetközi Űrállomáson.
Kapu Tibor vízgömböt lebegtetett a súlytalanságban, hogy megmutassa, milyen különleges jelenségeket élhet át az ember a Nemzetközi Űrállomáson.
Fotó: Facebook/Kapu Tibor

Kapu Tibor tudósok felelősségét viseli

Egy űrhajós munkája az nem az, hogy kitalálja ezeket a kísérleteket, hanem az, hogy végrehajtsa őket.

– mondta Kapu Tibor. Hozzátette: 

A kutatók a szerelemgyerekeiket adták az én kezembe.

A magyar űrhajós felelősséggel beszélt arról is, hogy a HUNOR-programban való részvétel nemcsak egyéni teljesítmény, hanem kollektív siker, amelyhez rengeteg hazai szakember és támogató hozzájárult. A kiválasztás több mint két éven át tartott, a jelentkezők száma 247 főről négyre csökkent, majd a tavaly májusi döntés értelmében ő indulhatott útnak – éppen azon a napon, amikor 1980-ban Farkas Bertalant felbocsátották a világűrbe.

A bejelentkezés során látványos kísérletet is bemutatott: vízgömböket lebegtetett az űrállomáson, érzékeltetve, hogyan viselkedik a folyadék mikrogravitációban. 

A tudományos munkák között szerepel növénytermesztés (búza és paprika), DNS-kutatás, valamint sugárzásmérési vizsgálatok. 

Felhoztunk magunkkal muslicákat is, az ő DNS-üket fogjuk vizsgálni

– mondta, hozzátéve, hogy ezek a kísérletek a hosszú távú űrutazások – például egy Mars-expedíció – biológiai hatásait is segíthetnek jobban megérteni. Kapu Tibor külön is üzent a fiataloknak. 

Tartsanak ki az álmaik mellett, bízzanak abban, hogy az az út, ahol járnak, az egy jó út

– fogalmazott. Elmondta, hogy ő is sokszor kételkedett magában, de a családja, barátai és a szakmai közösség támogatása segítette végig. Szerinte a küldetés legnagyobb hozadéka az inspiráció lehet: ha a HUNOR-program hatására fiatalok százai, ezrei kezdenek el érdeklődni az űrkutatás iránt, akkor már megérte. 

Remélem, mi is példaképei lehetünk a következő generációnak

– zárta gondolatait a világűrből jelentkező magyar űrhajós.

Borítókép: Kapu Tibor élőben jelentkezett be a világűrből (Fotó: Facebook/Kapu Tibor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.