Gyorsan döntenek Schröder tervéről

A berlini parlament ma mindössze két órát szán arra, hogy megvonja a bizalmat a kancellártól. E rekordidőn belül a szorult helyzetben levő Gerhard Schröder húsz perc alatt indokolja meg lemondásának okát. Az egyes pártok szónokainak összesen hetven perc áll a rendelkezésére.

Stefan Lázár
2005. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szokatlan nyitány vezette be a honatyák voksolását, tegnap ugyanis a parlament egész sor törvénytervezetet fogadott el, közöttük olyan kényes témákról, mint a konszernmenedzserek fizetésének nyilvánosságra hozatala, vagy a képviselők mellékfoglalkozásának a kérdése. A kabinet javaslatait elfogadók táborára vár a feladat huszonnégy órával később, hogy megteremtsék a kancellár leváltásának feltételét, és eleget tegyenek Schröder kívánságának az előre hozott parlamenti választás őszi lebonyolítására.
A kormányfő a kiszivárgott értesülések szerint arra fog hivatkozni, hogy az általa szorgalmazott, az Agenda 2010 név alatt futó reformok megvalósításához nincs megbízható többsége a parlamentben. Ebben a meggyőződésében végleg megerősítette az Észak-Rajna-Vesztfáliában lezajlott választás, a tartományi SPD–Zöldek-koalíció megsemmisítő veresége.
A bizalmi kérdés felvetésére a német parlamenti demokrácia történetében eddig négy alkalommal került sor. Schröder 2001-ben folyamodott először ehhez a megoldáshoz, amikor a hadsereg afganisztáni bevetéséről kérte ki a Bundestag véleményét és kapta meg a szükséges támogatást. Helyzete ezúttal sokkal vitatottabb. Napról napra emelkedik ugyanis azoknak a baloldali képviselőknek a száma, akik az alkotmánybírósághoz akarnak fordulni a bizalmi kérdés jogosságának felülvizsgálására.
Abból kiindulva, hogy a kétszáznegyvenkilenc szociáldemokrata képviselő tetemes részének tartózkodásával létrejön a szavazás remélt eredménye, a bizalmat vesztett kormányfő felkeresi az államelnököt és megkéri, oszlassa fel a parlamentet.
Horst Köhlernek három hét áll rendelkezésére, hogy meghozza határozatát. Ez idő alatt viszont az alkotmánybíróság elé kerülhetnek a forrongó honatyák tiltakozó keresetei.



Kormánysiker. Jelentős sikert könyvelhetett el az Európai Törvényszék előtt Strasbourgban a német kormány. A bíróság elutasította öt volt NDK-s polgár keresetét az ország egyesítését követően végrehajtott földreform felülvizsgálására. A főperesek 1945-ben az akkori szovjet zónában jutottak földtulajdonhoz, amit 1992-ben vissza kellett adniuk az államnak. E döntés ellen keresték az igazukat, sikertelenül. A strasbourgi ítélet rajtuk kívül hetvenezer hasonló sorsra jutott földművest érint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.