Harmadszorra is megalakult a függetlenségi párt

2005. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hajdani pártalakulatok még élő vezetőjének, Hornyák Tibornak az eszmei, erkölcsi és jogi támogatásával Szegeden újjáalakult a Magyar Függetlenségi Párt (MFP). A történelmi gyökerű, új párt vezetői Bátki Fazekas Zoltán tanár és előadóművész, valamint Pancza István, aki 1994-től két cikluson át a kisgazdapárt parlamenti képviselője volt. A Magyar Függetlenségi Párt nevéhez híven Magyarország teljes függetlenségéért, katonai semlegességéért küzd. A pártprogram kiemelt célként hangsúlyozza a mezőgazdaságból élők érdekeinek védelmét, az ’56-os forradalom hamisítatlan szellemének megőrzését, a valódi nemzetpolitika és a valódi rendszerváltozás szükségességét.
A Magyar Függetlenségi Párt olyan történelmi párt, amelyik három alkalommal is megalakult, de soha nem lehetett hosszú életű, ezért nem tudott gyökeret ereszteni a magyar politikai közgondolkodásban. Alapítója, Pfeiffer Zoltán (1900–1981) tekintélyes kisgazda politikusként tagja volt az Ideiglenes Nemzetgyűlésnek, majd 1945-ben a nemzetgyűlés képviselője lett. A kisgazdapárt szétverése után Sulyok Dezső Szabadság Pártjában töltött be vezető tisztséget. A kommunisták kisgazdapártot bomlasztó akciósorozatát Pfeiffer nevezte el „szalámitaktikának”, amely kifejezés a magyar politikai életben ma is használt terminus technicus lett. A kommunista befolyás alatt nyögő nemzetgyűlés 1947 tavaszán egy sebtében összetákolt törvénnyel (lex Sulyok) lehetetlenné tette Sulyok Dezső és a Szabadság Párt indulását az előre hozott választásokon.
Sulyok emigrálni kényszerült, így Pfeiffer ismert polgári és kisgazda politikusokkal új párt szervezésébe kezdett. A lehetséges névváltozatok között szerepelt a Független Kossuth Párt is, de Kossuth említésére a baloldal – bevett szokása szerint – hisztérikusan reagált, ezért született meg a Magyar Függetlenségi Párt (MFP) elnevezés. A párt csak 1947 augusztusának elején bontott zászlót, így a kampányra alig maradt ideje. (Amúgy is minden eszközzel akadályozták, hogy a pártot megismerhessék a választók.) Ennek ellenére a Magyar Függetlenségi Párt az 1947. augusztus 31-i országgyűlési választáson meglepően jó eredményt ért el. Minimum 718 193 szavazatot kapott – ezt a részeredményt még a Szabad Nép is közölte –, de a végeredmény 670 547 szavazat lett. (A Demokrata Néppárttól „csak” 6675 voksot csaltak le.) Az MFP különösen a nagyvárosokban ért el jó eredményt, Budapesten a második legnagyobb párt lett, de vidéken sem maradt el sokkal az olyan agrárpárttól, mint a Nemzeti Parasztpárt. A baloldal és Rákosi személyesen, már a választások másnapján össztüzet zúdított a „fasiszta” Magyar Függetlenségi Pártra. Többek között a kék cédulás botrányról való figyelemelterelés végett választási csalással rágalmazták meg az MFP-t. Azt állították, hogy hamis ajánlószelvényekkel megtévesztették az Országos Nemzeti Bizottságot, amelyik a párt indulását engedélyezte a választásokon. Az ÁVO 181 „tanút” vett kezelésbe, de csak 41-et sikerült megdolgoznia, akinek a vallomása alapján az MFP 16 750 ajánlását érvénytelenítették. A választási bíróság 1947. november 20-án a Magyar Függetlenségi Párt listáján megválasztott 49 képviselő mandátumát megsemmisítette. A pártot betiltották (Pfeiffer már korábban, november 4-én nyugatra menekült), 670 ezer választó parlamenti képviselet nélkül maradt. A 411 tagú törvényhozás létszáma 362 főre csökkent. (Egyébként a legkisebb létszámú parlament, 298 fő, 1953–58 között működött, de a demokrácia viszonyain az sem segített.)
1956 őszén Hornyák Tibor, aki ’47-ben a párt újpesti szervezetének elnöke volt, újjáalakította a Magyar Függetlenségi Pártot. Hornyákot ezért az újpesti forradalmárok perében 12 év börtönre ítélték, amiből hat évet letöltött. 1989-ben ismét megszervezte a pártot, de az 1990-es választásokon csak 2143 szavazatot kapott, ezért a választások után a párt működését megszüntette. Közel hatvanéves küzdelmei elismeréseként, a legújabban megalakult MFP tagsága a párt örökös tiszteletbeli elnökévé választotta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.