Légies határok, láthatatlan falak

Olvasóinktól
2005. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arra, hogy Trianon létezik és hat, még kamasz koromban ébredtem rá. Első külföldi utamon, Budapest és Pozsony között, a kis híján „ezeréves” határon. Pontosan emlékszem, hogy a honi vámos milyen mogorván és kíméletlenül túrta szét palócos beszédű útitársaim csomagjait. Ideges alku következett, aztán a bőröndök mélyéről néhány holmi gazdát cserélt. A prédát a személyektől a törvény elhívott képviselője vette át – megőrzésre. (Mindegy, csak ne bánjon velük mostohán!)
Kisvártatva érkezett a másik finánc. Idegen egyenruhában, de ugyanaz a bajusz és szakasztott ugyanaz a tekintet… Most rajtunk, bennszülötteken a sor: „nincs rendben a valuta”, „ezt és azt átvinni tilos”, feljelentés, jegyzőkönyv, miegymás. Ám az ajándékba szánt tokaji s a márkás csomag cigaretta, amit a túllévők nyomtak kezembe biztató mosollyal a béke zálogának, megtette a magáét.
Ez volt az én első hivatalos békekötésem. Rablóbéke volt ez is, de megfelelt az erőviszonyoknak, és biztosította a túlélést, vagyis az átjutást a magyar– magyar határon. Mert hogy ott vagyunk, afelől nem lehetett kétségem: a négyoldalú diplomáciai tárgyalásnak ugyanis minden résztvevője anyanyelvét, a magyart használta, ki-ki helyzete szerint – megfélemlítésre és meghunyászkodásra… Hogy e szomorújáték forgatókönyvét távoli idegenben írták? Meglehet. De tapsifüles kamaszként örültem, hogy az útitársaimmal folytatott, okulásomra való beszélgetésben végre egyenesbe jövök az én határproblémámmal meg régiónk komisz történetével: kassai kormányprogrammal, kitelepítéssel és a hírneves Benessel.
Aki egyébként maga is békeszerző volt, nem országvesztő, noha a nagy szovjet testvérnek adta vereckés Kárpátalját; mert ami a vámon elveszett, azért diplomáciai zsenije révén tisztes kárpótlást szerzett. Trianonról ezúttal sem esett szó, nyilván a győztesek iránti tapintatból. Mégis belém hasított a felismerés: mi a párizsi békék megszállottjai vagyunk! Mert nem baszkul álljuk, csakis egymást – magunkat – cibáljuk. (Akár antantszíjas felvigyázó nélkül is.)
Egyébként megértettem azt is, hogy a láthatatlan fal, amibe először életemben beleütköztem – hatalmaktól függetlenül –, valójában csak bennünk létezik. S mivel közönséges megvertség, gyanakvás és közöny a cementje, jószerével átjárható. Ahogy ott, a cseheknél, a robogó expreszszen esett a mafla gimnazista és a sokat megért felvidéki magyarok között.
Vagy csak rózsaszínben látom az ügyet? S míg az idők múlásával minden határ légiesül, ama láthatatlan fal – mibennünk – egészen megkövül…
Makkai Béla
tanszékvezető egyetemi docens,
Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.