Malajzia korrupcióellenes hivatala bejelentette: kilenc ügyben kezdenek eljárást a tavaly karácsonykor pusztító földrengés és szökőár okozta károk enyhítésére érkező segélyek elsikkasztása miatt – jelentette a BBC tudósítója. A délkelet-ázsiai ország miniszterelnök-helyettese közölte: a kormány nem fogja hátráltatni a nyomozást. A helyszínen készült riportokból kiderült, hogy a természeti csapás kárvallottainak jelentős része nem kapott megfelelő segítséget a tragédia óta. Független szakértők szégyenletesnek minősítették a kialakult helyzetet, hiszen néhány napja, 26-án volt fél éve, hogy az óriáshullámok végigsöpörtek a térségen.
Malajzia az érintett több mint tíz ország közül a szerencsésebbek közé tartozik: ott a katasztrófa csak 68 áldozatot követelt. Állítólag alig ezer ember házában keletkeztek károk. Ennek ellenére az ország több millió dollárt kapott a helyreállításra. Az összegek vélhetőleg középvezetői szinten akadtak el. A maláj kormány képviselői szerint viszont a pénz eljutott a rászorulókhoz.
Hasonló korrupciós ügyekről több cunami sújtotta országból, így például Srí Lankáról is érkeztek jelentések. Ez azért is elszomorító, mert a természeti csapás után fél évvel napvilágot látott jelentések szerint a térségben még mindig sátrakban, tornatermekben, átalakított raktárakban húzza meg magát a túlélők nagy része. A Vöröskereszt adatai alapján a térségben csaknem 1,7 millióan élnek menekültként hazájukban, miközben országaikba folyamatosan érkeznek a segélyek.

Káosz és bizalmatlanság: belülről rohad a Tisza Párt?