– Az Európai Unióban egyre erőteljesebben lépnek fel azok a föderalista érdekcsoportok, amelyek a nemzeti identitás gyengítésére, a szubszidiaritás elvének háttérbe szorítására és a tagállami vétójog eltörlésére törekednek – mondta lapunknak ifj. Lomnici Zoltán, a Századvég tudományos igazgatója.

„– A politikai korrektség maszkja mögött egyre nyíltabban törnek hatalomra olyan mechanizmusok, amelyek tagállami jogokat sértenek” – figyelmeztetett a szakértő, hozzátéve, hogy ezek révén „választott vezetők helyett senki által meg nem választott bürokraták döntenek.”
Ifj. Lomnici Zoltán szerint az uniós jog csakis addig érvényesíthető, amíg nem ütközik a nemzeti alkotmányos identitásba és alapjogokba.
– Hazánk területi egységére, népességére, államformájára és állami berendezkedésére vonatkozó elidegeníthetetlen rendelkezési jogának védelme az alkotmányos önazonosság része.
Az alkotmányjogász kiemelte: az EU működését meghatározó alapelvek – így a szubszidiaritás, az arányosság és a tagállami egyenlőség – védelmének egyik legfontosabb eszköze épp a vétójog, amit most meg kívánnak szüntetni.
– Ezeket az elveket egy személyben testesíti meg és óvja a tagállami vétójog intézménye.

A szakértő kitért arra is, hogy az Európai Számvevőszék szerint súlyos átláthatósági hiányosságok vannak az uniós döntéshozatalban.
– Az, hogy a lobbisták szabadon garázdálkodnak az unióban, sérti a jogállamiság elvét.
Ifj. Lomnici Zoltán zárásként hangsúlyozta:
– A tagállamoknak – így állampolgáraiknak – jogukban áll a józan ész és a normalitás mellett állást foglalniuk, a migráció, a határvédelem, a gender vagy éppen a háborúról kérdésében is.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az egyik legnagyobb hatalommal bíró politikus Európában. Németországi miniszterként és brüsszeli vezetőként is azonban számos botrány és vitatott ügy kísérte végig pályafutását – ezek közül több a mai napig nyitott kérdéseket hagy maga után, és egyre több kritikus hang követeli az elszámoltatást. Bár hivatalosan továbbra is élvezi a brüsszeli elit támogatását, egyre több kritika éri őt az átláthatóság hiánya, a közpénzek elköltésének módja és az uniós döntéshozatal demokratikus deficitje miatt.
