Ifj. Lomnici Zoltán: Brüsszel a tagállami szuverenitás felszámolására tör

Brüsszel egyre inkább birodalomként viselkedik, miközben sorra sérti meg az uniós szerződéseket és alapelveket – a jogállamiság, a migráció vagy a genderpolitika hangoztatása mögött valójában a tagállamok szuverenitásának leépítése zajlik. Az átláthatóságot és a demokratikus elszámoltathatóságot viszont saját magára nézve nem alkalmazza az Európai Bizottság, amely ma már szinte korlátlan hatalommal avatkozik bele nemzeti ügyekbe, mondta a lapunknak nyilatkozó alkotmányjogász.

2025. 07. 01. 15:08
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Fotó: Jonathan Raa Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az Európai Unióban egyre erőteljesebben lépnek fel azok a föderalista érdekcsoportok, amelyek a nemzeti identitás gyengítésére, a szubszidiaritás elvének háttérbe szorítására és a tagállami vétójog eltörlésére törekednek – mondta lapunknak ifj. Lomnici Zoltán, a Századvég tudományos igazgatója.

Brüsszel
Ifj. Lomnici Zoltán (Forrás: Századvég)

„– A politikai korrektség maszkja mögött egyre nyíltabban törnek hatalomra olyan mechanizmusok, amelyek tagállami jogokat sértenek” – figyelmeztetett a szakértő, hozzátéve, hogy ezek révén „választott vezetők helyett senki által meg nem választott bürokraták döntenek.”

Ifj. Lomnici Zoltán szerint az uniós jog csakis addig érvényesíthető, amíg nem ütközik a nemzeti alkotmányos identitásba és alapjogokba.

– Hazánk területi egységére, népességére, államformájára és állami berendezkedésére vonatkozó elidegeníthetetlen rendelkezési jogának védelme az alkotmányos önazonosság része.

Az alkotmányjogász kiemelte: az EU működését meghatározó alapelvek – így a szubszidiaritás, az arányosság és a tagállami egyenlőség – védelmének egyik legfontosabb eszköze épp a vétójog, amit most meg kívánnak szüntetni.

– Ezeket az elveket egy személyben testesíti meg és óvja a tagállami vétójog intézménye.

Building with flag during press conference of President of the European Commission URSULA VON DER LEYEN and Federal chancellor of the Federal Republic of Germany (Bundeskanzler) Friedrich Merz following their meeting in the Berlaymont the headquarters of the European Commission an institution of the European Union in Brussels in Belgium on 9th of May 2025. (Photo by Martin Bertrand / Hans Lucas via AFP)
A Berlaymont, az Európai Bizottság, az Európai Unió intézményének brüsszeli székháza (Fotó: Hans Lucas/AFP/Martin Bertrand)

A szakértő kitért arra is, hogy az Európai Számvevőszék szerint súlyos átláthatósági hiányosságok vannak az uniós döntéshozatalban.

– Az, hogy a lobbisták szabadon garázdálkodnak az unióban, sérti a jogállamiság elvét.

Ifj. Lomnici Zoltán zárásként hangsúlyozta:

– A tagállamoknak – így állampolgáraiknak – jogukban áll a józan ész és a normalitás mellett állást foglalniuk, a migráció, a határvédelem, a gender vagy éppen a háborúról kérdésében is.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az egyik legnagyobb hatalommal bíró politikus Európában. Németországi miniszterként és brüsszeli vezetőként is azonban számos botrány és vitatott ügy kísérte végig pályafutását – ezek közül több a mai napig nyitott kérdéseket hagy maga után, és egyre több kritikus hang követeli az elszámoltatást. Bár hivatalosan továbbra is élvezi a brüsszeli elit támogatását, egyre több kritika éri őt az átláthatóság hiánya, a közpénzek elköltésének módja és az uniós döntéshozatal demokratikus deficitje miatt.

Ursula von der Leyen President of the European Commission attends a press conference after the end of the European Council summit with PM of Poland and President of the European Council, after the EU leaders meeting at the headquarters of the European Council. Leaders discussed about the Middle East crisis, Ukraine, EU in the world and competitiveness, Migration and European Defense and security, Moldova, Western Balkans and Internal Security, preparedness and hybrid activities. Brussels, Belgium on June 26, 2025 (Photo by Nicolas Economou/NurPhoto) (Photo by Nicolas Economou / NurPhoto via AFP)
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke sajtótájékoztatót tart (Fotó: NurPhoto/AFP/Nicolas Economou)

Tanácsadói botrány (Németország, 2013–2019)

Volt német védelmi miniszterként Von der Leyen több millió euró értékben kötött szerződéseket nagy tanácsadó cégekkel – gyakran versenyeztetés nélkül. Az ügyet a Bundestag is vizsgálta. Felmerült az összeférhetetlenség gyanúja, mivel fia a McKinsey-nél dolgozott.

A Pfizer–ügy

Az Európai Unió és a Pfizer között létrejött több tíz milliárd eurós vakcinaszerződést Von der Leyen személyesen tárgyalta SMS-ben. Az üzenetek később „elvesztek”, a szerződés tartalmát pedig máig nem hozták nyilvánosságra. Az Európai Számvevőszék is súlyos átláthatósági problémákra hívta fel a figyelmet.

A botrány középpontjában az a 35 milliárd eurós vakcinabeszerzési szerződés áll, amelyet a bizottság 2021-ben kötött a Pfizerrel – Von der Leyen személyes egyeztetései, SMS-váltásai alapján. Ezek az üzenetek azonban eltűntek, és az EU Bírósága megállapította, hogy az elnök megsértette az átláthatósági szabályokat.

– Az Európai Unió mindig az átláthatóságot hangsúlyozza, így ez a botrány mindennel szembemegy, amit az Európai Unió képvisel és elvár például Magyarországtól is. Ez egy olyan botrány, ami eléggé korrupciógyanús, és amit tovább növel az is, hogy Ursula von der Leyen nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni ezeket az sms-eket

– mondta korábban lapunknak Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője.

Családi összefonódások

Több újságcikk szerint Von der Leyen családjának voltak közvetett érdekeltségei a gyógyszeriparban a Covid-időszakban. Bár konkrét törvénysértést nem bizonyítottak, a korrupciógyanú árnyékot vetett a bizottsági elnökre.

European Commission President Ursula von der Leyen (R) and her husband Heiko arrive at the Group of Seven (G7) Summit at the Pomeroy Kananaskis Mountain Lodge in Kananaskis, Alberta, Canada on June 16, 2025. (Photo by Michael Kappeler / POOL / AFP)
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és férje, Heiko megérkeznek a G7-csoport csúcstalálkozójára Kananaskisban, Albertában, 2025. június 16-án (Fotó: AFP/Michael Kappeler)

„A brüsszeli Black Box” – átláthatatlan vezetés

Ursula von der Leyen elnöksége alatt az Európai Bizottság működése erősen központosítottá vált. 

Kritikusai szerint túl sok döntés születik zárt ajtók mögött, és az elnök gyakran megkerüli a tagállamokat és saját biztosait is. Ursula von der Leyen botrányai komoly kérdéseket vetnek fel az átláthatóság, az elszámoltathatóság és a közpénzek tisztességes kezelése kapcsán. 

Elemzők szerint a bizottság elnökének botrányai komolyan alááshatják Von der Leyen újraválasztási esélyeit, és alapjaiban kérdőjelezik meg az Európai Bizottság működésének hitelességét.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: NurPhoto/AFP/Jonathan Raa) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.