A Dunaszerdahely hívei sokkot élhettek át, amikor megtudták, hogy az UEFA hétfőn úgy döntött, a csapat nem indulhat a Konferencialigában. Ahogyan arról a Magyar Nemzet is beszámolt, már a Konferencialiga-sorsolás előtt kiderült, hogy az UEFA vizsgálatot indított a Győr és a felvidéki Dunaszerdahely (DAC) ellen, miután ugyanabban a nemzetközi kupasorozatban szerepelnének, miközben azonos a tulajdonosuk, Világi Oszkár. Hétfőn az európai szövetség a hivatalos oldalán közölte, hogy a végső döntés értelmében a Győr elindulhat, a DAC-ot ugyanakkor kizárta a harmadik számú sorozatból.

Az UEFA vonatkozó szabályai rögzítik: a többklubos tulajdonlás (a DAC és az ETO tulajdonosa egyaránt a dunaszerdahelyi Világi Oszkár) miatt eljárás alá vont csapatok közül annak a nevezését fogadják el, amelyik (a) nagyobb presztízsű sorozatban érdekelt (Bajnokok Ligája, Európa-liga, Konferencialiga a sorrend); amelyik (b) jobb helyezést ért el a hazai bajnokságban; amelyik (c) országának magasabb az UEFA-együtthatója. Az ETO a magyar, a Dunaszerdahely a szlovák bajnokságban lett negyedik, ennek értelmében közöttük a (c) kritérium döntött (magyar bajnokság: 21.875, szlovák bajnokság: 19.625).
A Dunaszerdahely szerint a tények nem stimmelnek
A Dunaszerdahely a döntés után közleményt adott ki, amelyben bejelentette, hogy hivatalos fellebbezést nyújt be a lausanne-i Nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS), mert határozottan úgy véli, hogy ez az ítélet jogilag és tényszerűen is hibás.
A döntést csalódással fogadtuk, ugyanakkor szeretnénk mindenkit biztosítani arról, klubunk minden tőle telhetőt megtett annak érdekében, hogy kiálljon jogos nemzetközi szerepléséért„ – áll a közleményben. „A DAC és az ETO két külön jogi és gazdasági szervezet, amelyek különböző kedvezményezettek által irányított alapítványokon keresztül működnek – a DAC esetében Világi Oszkár, az ETO esetében Világi Réka a végső kedvezményezett. A klubok működését szigorú jogi szabályozás és elkülönítő mechanizmusok biztosítják, amelyeket az ETO megvásárlását követően – és még az UEFA hivatalos, 2025. március 1-jei határideje előtt – hoztunk létre, már felkészülve erre a helyzetre. Amikor világossá vált, hogy mindkét klub kvalifikált a Konferencialigába, a DAC 1904 már proaktívan felvette a kapcsolatot az UEFA-val, hogy bemutassa a függetlenséget és integritást biztosító rendszereit. Az UEFA azonban vizsgálatot indított, amely során megkérdőjelezte a két klub közötti családi kapcsolatok mentén a döntéshozatal függetlenségét – és végül úgy határozott, hogy klubunk nem indulhat a versenysorozatban. Bár elfogadjuk az UEFA szerepét a versenyek tisztaságának megőrzésében, határozottan úgy véljük, hogy ez az ítélet jogilag és tényszerűen is hibás. Éppen ezért klubunk hivatalos fellebbezést nyújt be a lausanne-i nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS).
Az UEFA döntése nem páratlan
A szlovák labdarúgás is kárvallottja az UEFA döntésének, mivel a Dunaszerdahely helyett nem indulhat másik csapat a szlovák bajnokságból. A döntés következtében a DAC ellenfele a 2. selejtezőkörből– az örmény Urartu és a fehérorosz Grodno párharcának győztese – automatikusan továbbjut. Az UEFA döntése nem páratlan, a szintén tulajdonosi átfedéssel működő dán Silkeborg és ír Drogheda United ügyében már korábban megszületett a döntés – abban az ír klub Konferencialiga-nevezését utasították vissza. Azt a határozatot időközben a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) is jóváhagyta.