Egyre több jel utal arra, hogy úszó erődítményeken vallatnak állítólagos terroristákat az amerikaiak – mondta a minap Manfred Nowak, az ENSZ különtudósítója. Az egymást megerősítő hírek szerint a titkos fogolytáborok egy része nem az Amerikai Egyesült Államok területén, hanem az Indiai-óceánon van.
Mivel az értesülések kellőképp megalapozottnak tűnnek, hivatalos nyomozást kell indítani az ügyben, véli Nowak, aki kijelentését szabadon engedett foglyok beszámolóival támasztotta alá.
Az ENSZ eltűntekkel foglalkozó munkacsoportja szerint hajókon és egyes amerikai katonai támaszpontokon is vallatnak terrorcselekménnyel gyanúsított embereket, akiket rövid idő után további (iraki, afganisztáni vagy éppen a guantánamói) fogolytáborokba szállítanak – de erről inkább csak híresztelések érkeznek a legkülönbözőbb forrásokból. A nyílt óceánon zavartalanul és bármiféle ellenőrzés nélkül vallathatók a foglyok Francis Tusa brit biztonsági szakértő szerint. A hajókon a kihallgatószemélyzet bármit megtehet, ugyanis „nemzetközi vizeken a senki földjén tartózkodnak, és nem tartoznak megfelelni senkinek, legfeljebb a hajó fedélzetén uralkodó törvényeknek” – mondta Tusa az angol Jane’s Intelligence Review-nak. Ennélfogva a terrorizmussal gyanúsított személyeket hivatalos őrizetbe vételük előtt igen kemény és ellenőrizhetetlen eszközökkel lehetséges vallatni. A szakértő a foglyok átmeneti vallatási helyeként az Indiai-óceán egyik amerikai katonai támaszpontját, Diego Garciát jelölte meg.
Úszó vallatószobákról a világ megszámlálhatalan forrásából érkeznek információk. Az ENSZ-t emberjogi szervezetek, ügyészek és csonka családok értesítik hasonló esetekről, azonban nagymértékben nehezíti a nyomozást az a körülmény, hogy amerikai oldalról az együttműködés legkisebb jelét sem látják a szakértők. Manfred Nowak emlékeztetett arra, hogy Amerika már három éve hárítja el ENSZ-megfigyelők Guantánamóba való beengedését. A washingtoni kormány segítsége nélkül pedig különlegesen nehéz a híreket mind cáfolni, mind megerősíteni; az ENSZ a helyzetet mérlegelve egyelőre igyekszik begyűjteni a legtöbb, lehetőleg első kézből származó információt. Az pedig Amerika érdeke lenne, hogy tisztázza helyzetét, és független megfigyelőket engedjen be a fogolytáborokba – mondta Nowak az osztrák közszolgálati tévének, ahol először vetődött fel el a fogolytartó hajók ügyének kivizsgálása.
Amerikai oldalról mindeddig egy válasz érkezett, amely elutasította az úszó fogolytáborok ügyének kivizsgálását. Sean McCormack külügyminisztériumi szóvivő azzal hárította el Nowak felvetését, hogy az ENSZ kezdeményezése csak híreszteléseken alapszik.
Aggodalom. Ezzel egy időben aggodalmát fejezte ki a Nemzetközi Vöröskereszt és az Amnesty International is, hogy a szövetségesek több fogolytáborban (Abu Graib, illetőleg Bagram) ugyanúgy bánnak a fiatalkorú rabokkal, mint a felnőttekkel, az őrök továbbra is a legkülönbözőbb módon zaklatják a tizenéves fiatalokat. (MN)

„Ne osszák meg a nevemet!” – tiltakozik a Csík Zenekar énekesnője a Pride-os visszaélés miatt