A füleki romról és egy főnemesről

A l á m e r ü l t A t l a n t i s z o m

Móser Zoltán
2005. 07. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először 1246-ban említik az okmányok a Nógrád megyei Fülek várát, amely gömöri határszélen áll. Ekkor emeltek panaszt a fehérvári országgyűlésen a vár ura, Falkos ellen, hogy hamis pénzt veret, és rablásaival szüntelenül háborgatja a környéket. Az országgyűlés arra ítélte, hogy meztelenül vívjon meg egy páncélba öltözött vitézzel. Különös egy ítélet, az biztos. Falkos azonban megszökött az ítélet elől, s a vár a királyra szállt. 1262-től 1385-ig királyi vár volt. 1435-ben Zsigmond király Pelsőczi Bebek Péternek, Imrének és Lászlónak zálogosította el, néhány évvel később pedig, más jószágokkal együtt, a Perényieknek adta zálogba. 1451-ben a husziták fészkelték be magukat a várba. 1483-ban Perényi István volt a vár ura, aki rablólovag módjára csapott le hol itt, hol ott, s nemcsak a kereskedőket fosztotta ki, hanem a király embereivel is szembeszállt. Mátyás király végre megsokallta a dolgot, és rendeletet adott ki Perényi megzabolázására. De Perényi a várába zárkózott, s onnan ágyúzott a király embereire. Majd 1523-ban Bebek Ferenc birtokában volt a vár és a helység egészen 1551-ig. 1553-ban a török fennhatóság alá került. Negyven évvel később Pálffy Miklós és Tiefenbach Kristóf visszafoglalta a törököktől. 1621-től II. Ferdinánd birtoka.
Gróf Koháry István 1661-ben lett a vár parancsnoka. Az ő parancsnoksága alatt, 1678-ban Thököly ostrom alá vette, de eredmény nélkül, aztán 1682-ben 140 ezer főből álló török had élén újból megjelent a vár alatt. Kétheti ostrom után – Koháry parancsnok akarata ellenére – az őrség alkudozásba bocsátkozott az ostromlókkal, és szabad elvonulás feltétele mellett feladta a várat. Mihelyt kivonult az őrség, Thököly felgyújtatta, bástyáit felrobbantatta, Koháry Istvánt pedig, aki nem akarta aláírni a feladási szerződést, elfogatta. Ezzel a vár története be is zárul, viszont Koháry István története itt kezdődik.
A végvári katonacsaládból származó főúr egész életében császárpárti volt, s mint füleki főkapitány került a kurucok fogságába. Thököly igyekezett ellenfelét a maga hitére téríteni, azonban ez nem sikerült, s ezért a foglyot előbb Munkácsra, azután Tokajba, Sárospatakra, végül Ungvárra hurcolták. De itt 1685-ben megszöktették. Ekkor Bécsbe sietett, ahol Lipót őt Farkas és Jónás testvérével együtt grófi rangra emelte, rövid idő múlva pedig a Dunán inneni részek és a bányavárosok altábornokává nevezte ki. Részt vett eleinte a török elleni felszabadító háborúban, de sebesülése miatt 1681-ben katonai pályájának vége szakadt. Labanc maradt a Rákóczi-szabadságharc idején is, s „érdemei” jutalmául 1714-ben az országgyűlés országbíróvá választotta. Ettől kezdve csábrági várában élt halálig. Miként számos előkelő – dilettáns – író kortársa, ő is a börtön magányában lett íróvá: versei túlnyomó részét munkácsi fogságában írta. Az allegorizáló barokk költészetet művelte, hangot adva katolikus, Habsburg-párti, rendi felfogásának.
Egy mondattal még visszatérve Fülekre, meg kell említeni, hogy a városban egy kastély és két régi kúria volt a vár alatt. Az egyiket még gróf Koháry István akkor építtette, amikor kiszabadult a munkácsi börtönből. Hát nem különös történet?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.