A templomot is érintené a távol tartás

Mivel a távol tartás szabályain jelenleg az igazságügyi tárca dolgozik, csak később derül ki, mi lesz a közös lakásból kitessékelt emberekkel. Ezt közölte kérdésünkre az esélyegyenlőségi minisztérium. A terv szerint még ugyanabba a templomba sem járhatnának az eltávolított személyek, amelyikbe korábbi társuk.

2005. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétévi keresgélés után a jogi szakértők megtalálták a módját, miként szabadítsák meg az érintett családtagokat a brutális szülőtől, házastárstól. Az Igazságügyi Minisztérium a büntetőeljárási törvény módosításának egyik mellékszálaként kezeli a kérdést.
A hamarosan lezáruló szakmai egyeztetésen lévő tervezet szerint a távol tartás kényszerintézkedés lenne, és azokkal szemben alkalmaznák, akiket testi sértés, emberölési kísérlet, nemi bűntettek és kiskorú veszélyeztetése miatt helyez büntetőeljárás alá a hatóság. Vádemelés előtt a nyomozási bíró döntene az ügyben, utána pedig a büntetőper bírósága. A határozat személyre szólóan szabná meg a tilalmakat.
A családtagjait bántalmazó, terrorizáló férfi vagy nő a javaslat szerint tíztől harminc napig terjedő időben nem élhetne a sérelmet szenvedők közelében. Nem tartózkodhatna a közös lakásban, a házastárs munkahelye, a gyermek iskolája közelében, és telefonon sem tarthatná velük a kapcsolatot. Abból a templomból is kitilthatnák a jogsértőt, ahol a család tagjai szertartásokon szoktak részt venni.
A távol tartás – természetét tekintve – a tervezet szerint a lakhelyelhagyási tilalomra emlékeztet, bár annak egyébként az ellenkezője. Nem büntetés tehát, hanem olyan hatósági döntés, amely az eljárás sikerét kívánja biztosítani. Garantálhatja, hogy a gyanúsított, a vádlott – a sértettek megfélemlítésével – ne veszélyeztesse az eljárás sikerét, ne késztessen senkit például a vallomás visszavonására.
A szociális és esélyegyenlőségi minisztériumban kérdésünkre azt mondták: a tárca elsősorban a bántalmazottak védelmével foglalkozik. Úgy vélik, az eltávolított emberek főként öngondoskodással oldhatják meg lakhatásukat, ellátásukat: rokonaik, ismerőseik között, esetleg a helyi közösségben találhatnak menedéket. Az állam hajléktalanszállóira csak végső soron számíthatnak. Úgy tudjuk, a közbiztonság védelme és a család ellátása szempontjából több hatóság aggályosnak tartja a megoldást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.