Anarchisták a sterlingi síkságon

Hétpróbás gengsztereknek nevezte a skót fővárosban tüntetőket Jack McConnell, az edinburgh-i kormány első embere. A világ vajmi keveset tud az utcára vonult fiatalokról és arról, hogy szervezeteik milyen értékrendet, politikai felfogást képviselnek.

Szentesi Zöldi László
2005. 07. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az antiglobalizmus semmiképpen sem jelent egyetlen csoportot vagy irányzatot – a G8-ak megismétlődő találkozóin megszámlálhatatlanul sok szervezet képviselteti magát. Néhány beszédes név a teljesség igénye nélkül: War on Want (Háború a nyomor ellen), World Development Movement (Világ Fejlődése Mozgalom), Global Workplace (Globális Munkahely). Amiben egyetértenek: a G8-ak töröljék el az afrikai országok adósságállományát, a gazdag államok pedig törődjenek többet a szegényebb sorban élőkkel.
A híres stirlingi csatamező tőszomszédságában, Gleneagles határában ezekben a napokban hatalmas sátortábort építettek az antiglobalizmus hívei. Az „ökofaluban” saját törvényeik szerint élnek a tüntető fiatalok. Nincs egyéni vezetés, kollektív döntéseket hoznak, nem ismernek el semmiféle hierarchiát. Az állapotok – mindenfajta értelemben – a legendás ’60-as éveket, a párizsi diáklázadást és a woodstocki fesztivált idézik.
A résztvevők már-már kaotikus sokszínűségét jól példázza a Peoples’ Global Action (Népek Globális Kezdeményezése) nevű szervezet, amelyet 1998 februárjában alakítottak meg a brazil farmereket tömörítő MST és a brit Reclaim the Streets (Szerezd viszsza az utcákat) tagjai, valamint mexikói zapatisták, ukrán ökoaktivisták, új-zélandi maorik és mások. Hitvallásuk kifejezi a skót fővárosban jelenleg is tüntetők politikai felfogását: „Ellenezzük a hatalom és a diszkrimináció minden formáját, beleértve a rasszizmust és a vallási fundamentalizmust (…). Filozófiánk alapja a decentralizáció és az autonómia.”
Az antiglobalista szervezeteket áthatja a szervezetlenség szabadságának érzése: büszkék arra, hogy nincs központjuk, szóvivőjük, székházuk. A meglehetősen költséges antiglobalista tevékenységhez szükséges javakat (utazási, szállási költségek, élelmiszer) az aktivisták könnyen előteremtik, hiszen leginkább középosztálybeli vagy értelmiségi, munkahellyel rendelkező fiatalok. Olyanok, akik a lázas napok elmúltával hazatérnek otthonaikba, megszokott környezetükbe. Tanulnak, dolgoznak tovább, egészen a G8-ak soron következő találkozójáig, ahol ismét randevút adnak egymásnak az utcán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.