Az elnök, a kamera és a haldokló alligátor

Mindössze a hír- és a magazinműsorok szintjén foglalkozik a Duna Televízió a magyarverésekkel, amelyekre mostanság már nem csupán Délvidéken, hanem Erdélyben is egyre gyakrabban akadt példa. Pedig „a határon túli magyarság televíziójának” – amelyet műhold segítségével a világ legkülönbözőbb tájékain lehet fogni – komoly szerepe lehetne abban, hogy a nemzetközi nyilvánosság erejével védje meg a fenyegetett magyar közösségeket. M. Szabó Imre újságíró-rendező négyrészes dokumentumalkotást készített a délvidéki incidensekről. A Duna Televízió új elnöksége azonban – a Cselényi László elnök beiktatását megelőző vezetéssel ellentétben – nem hajlandó műsorra tűzni az alkotás angol felirattal is ellátott változatát. Cselényi minőségi kifogásokra hivatkozik, és egyik sajtótájékoztatóján „a haldokló alligátor farkát” emlegette az alkotás kapcsán.

Haklik Norbert
2005. 07. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Értesülve a délvidéki magyarokat ért sorozatos incidensekről, M. Szabó Imre úgy ítélte: a tűrhetetlen állapotokra a helyszínen készített dokumentumfilmmel kellene felhívni a közvélemény figyelmét. A rendező tizennégy alkalommal látogatott el a Délvidékre, a Bánságtól Szerémségig a legkülönbözőbb helyszíneken forgatott, és a sértettek mellett a helyi hatóságokat is megszólaltatta. A Magyarverés Délvidéken című alkotás jelentős támogatást – angol, szerb és magyar nyelvű céges megbízólevelet is – kapott Belénessy Csabától, aki Cselényi László jelenlegi elnök beiktatása előtt látta el a Duna Televízió alelnöki feladatkörét. A csatorna tavaly, december végén be is mutatta az alkotást.
M. Szabó Imre a Duna Televízió megbízásából elkészítette a film angol nyelven feliratozott változatát is, és ígéretet kapott arra, hogy a csatorna a folytatás elkészítését is támogatja. Az új vezetés azonban nem tűzte műsorra a Magyarverés Délvidéken feliratozott változatát. M. Szabó Imre számtalan alkalommal érdeklődött írásban Cselényi László jelenlegi elnöknél a film további sorsát illetően, azonban választ egyetlen alkalommal sem kapott. Az alkotást a Duna Televízió vezetősége nemegyszer azzal bírálta, hogy a felvételeken „mozog a kamera”, azonban M. Szabó egy egyszerű példával is képes bizonyítani, hogy ez nem több, mint kifogás. Amikor az EU vizsgálóbizottságának munkájáról készítettek felvételeket, a kamerát nem M. Szabó, hanem a Duna Televízió egyik olyan operatőre kezelte, aki a csatorna Nemzeti Örökség Igazgatóságának vezetőjével, Balogh Júliával több alkotásban is együttműködött. A belgrádi forgatást követően azonban kiderült, hogy a kamera egy technikai malőr „eredményeképpen” egyetlen képkockát sem rögzített. Ezt követően a korábbi forgatásokkor használt saját kamerájával, már Budapesten M. Szabó pótolta az EU-bizottság magyar tagjaival készített interjúkat. A rendező állítása szerint az adás megtekintése után Balogh Júlia – aki ekkor még nem tudta, hogy az interjúk készítésekor nem az ő alkotótársa, hanem ismét M. Szabó állt a kamera mögött – a következőképp méltatta a felvételeket: „Látszik, hogy ezeket végre már szakember készítette.”
Cselényi László jelenlegi elnök egyébként egyik sajtótájékoztatóján az M. Szabó-filmre utalva a következőképp fogalmazott: „Úgy mozgott a kamera, mintha egy haldokló alligátor farkára lett volna rákötve.”
M. Szabó Imre úgy véli: a Duna Televíziónak, amely arra hivatott, hogy nemzetben gondolkodva teljesítse a feladatát, „kutya kötelessége volna minden magyar arcon elcsattanó pofonnál ott lenni”. Az alkotó szerint érthetetlen, hogy a csatorna nem hajlandó műsorra tűzni azt a már elkészült alkotást, amely angol feliratozása révén a nyilvánosság erejével is hozzájárulhatna a fenyegetett magyar közösségek megvédéséhez.

Ötven portréfilm. Szintén M. Szabó Imre jegyzi a Teller Edével készült utolsó interjút, és a rendezőnek abban is oroszlánrésze volt, hogy sikerült bebizonyítani a Népszabadságban megjelent állítólagos posztumusz Teller-levél hamisítvány voltát. A tudóssal készült tizenegy órányi beszélgetéssorozat vágatlan változatát egyébként a napokban veszi át archívumába a XXI. Század Intézet. M. Szabó 1993 óta csaknem ötven olyan portréfilmet készített, amelyek tengerentúli magyar életsorsokat mutatnak be. A rendező ezeket az alkotásokat is többször felajánlotta Cselényi Lászlónak, azonban a Duna Televízió jelenlegi elnöke válaszra sem méltatta az alkotót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.