A lakosság háromezer köbméteres éves fogyasztásig nem érzékeli majd az áremelést, mert a drágulással párhuzamosan megemelkedett a Mol extra bányajáradékából fenntartott úgynevezett sávos ártámogatási rendszer is. A limit feletti fogyasztás ugyanakkor a kisfogyasztóknak is hét százalékkal többe kerül mostantól. A lakosság körében elsősorban a nagycsaládosokat hozza nehéz helyzetbe az új árrendelet, hiszen legtöbben közülük évente háromezer köbméternél több gázt fogyasztanak. Ugyancsak jelentős gondot okoz az áremelés azokban a szociális lakóotthonokban, amelyekben egy központi óra méri az összfogyasztást. A drágulás közvetve viszont mindenkit érint, hiszen a vállalkozások az növekvő energiaköltségeket beépíthetik saját áraikba.
A 2002-es kormányváltás óta a mostani már a hetedik olyan gázáremelés, mely jóval az éves infláció felett alakul. A Fidesz három képviselője a közelmúltban olyan törvénymódosító javaslatot nyújtott be az Országgyűlés elé, amely az éves pénzromlás mértékében szabná meg a drágulás legnagyobb mértékét. Az előterjesztésről beszámoló Lázár Mózes országgyűlési képviselő rámutatott: nemcsak a nagycsaládosok pénztárcája lesz vékonyabb mától, de az állami és az önkormányzati fenntartású intézmények – iskolák, óvodák, kórházak – is lehetetlen helyzetbe kerülnek. A politikus szerint nincs magyarázat az újabb, indokolatlanul magas emelésre, hiszen a gázszolgáltatók és a gázbehozatalban érintett cégek évek óta komoly nyereséggel tevékenykednek Magyarországon.
A politika mellett az ipari nagyfogyasztók is kikeltek az áremelés ellen. Mint arról lapunk elsőként beszámolt, az Ipari Energiafogyasztók Fórumának vezetője levélben kérte a tarifarendelet módosítását. Érvelése szerint az áremelés diszkriminatív lépés, amely miatt tovább romlik az energiaigényes ipari ágazatok versenyképessége. A magas energiaköltségek miatt csődközelbe jutott vállalkozások között kiemelkedően sok például a sütőipari cég. A pékségek sok esetben még az év eleji áremelés költségeit sem tudták beépíteni áraikba, a termékeiket felvásároló nagykereskedelmi láncok pedig olyan erővel nyomják lefelé beszerzési áraikat, hogy az évközi drágítás a sütödék egy részénél biztosan komoly nehézségeket okoz majd. Mivel a magyar ipari fogyasztók ma jóval drágábban jutnak energiához, mint külföldi konkurenseik, félő, hogy sok hazai üzem bezár majd, vagy külföldre telepszik át, hogy javítson versenyképességén. A drága energia első nagyobb áldozata az inotai alumíniumkohó, amely jövő januárban leállítja termelését.
Szakértők szerint csak idők kérdése, hogy a gázáremelést mikor követi a villamos áram drágulása, hiszen a hazai termelésű áram harminc százalékát gázmotoros erőművekben állítják elő.
Von der Leyen nehéz hét előtt áll, megvan a bukása napja?
