A „munkahely” fogalma ma már jóval tágabb értelmet nyert: nem egy épületet jelent, hanem bármilyen helyet, ahol rendelkezésre áll egy laptop és stabil internetkapcsolat. A digitális nomádság szemlélete nemcsak a technológiai fejlődés eredménye – bár a felhőalapú szolgáltatások, videókonferencia-platformok és távoli együttműködést segítő eszközök nélkül nem lenne lehetséges –, hanem egy mély társadalmi átrendeződésé is.

A Work From Anywhere modell olyan rugalmasságot kínál, amely lehetővé teszi a munkavállalóknak, hogy saját életritmusukhoz és preferenciáikhoz igazítsák a munkavégzés helyét és idejét.
Ez a rugalmasság egyben jobb munka-magánélet egyensúlyt, csökkent stressz-szintet és javuló mentális egészséget is eredményezhet, ahogy azt több tanulmány is igazolta, írja elemzésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány.
Digitális nomádok: modern kori vándorok
A digitális nomádok azok, akik nemcsak távolról dolgoznak, hanem ezt utazással kombinálják, sokszor gyakran változtatva lakhelyüket. Ők a helyfüggetlen munka egyik leglátványosabb képviselői, akik a világ felfedezését, az új kultúrák megismerését és a szabad életformát a munkavégzéssel kombinálják.
A Nomad List adatai szerint világszerte 40–80 millió digitális nomád élhet, de a pontos számokat nehéz megbecsülni, mivel sokan nem regisztrált formában folytatják ezt az életmódot. A legnagyobb arányban az Egyesült Államokból származnak (2025-re 18,1 millió fő), őket követik az Egyesült Királyság, Kanada és Németország munkavállalói.