Bush elnök fogadta Orbán Viktort

George W. Bush elnök is fogadta tegnap Orbán Viktort Washingtonban, ahol a Fidesz elnöke a konzervatív és kereszténydemokrata politikusokat tömörítő Nemzetközi Demokrata Unió (IDU) pártvezetői értekezletén vett részt a napokban.

2005. 07. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor az IDU több vezető személyisége, így John Howard ausztrál miniszterelnök és az Európai Néppártot vezető Wilfried Martens társaságában vett részt az elnöki munkareggelin, ahol George W. Bush amerikai elnök több témát vetett fel, egyebek mellett az iraki helyzet és a terrorizmus elleni harc problémáját, a belorusz helyzetet, valamint a szabad és „fair” világkereskedelem körét.
A Fidesz elnöke lapunknak elmondta, hogy a munkareggelit követően alkalma nyílt külön is néhány szót váltania Bushsal, ahol arra hívta fel a figyelmét, hogy ne feledkezzenek el a Balkánról, ne kezeljék azt megoldott konfliktusövezetként. Orbán megemlítette az amerikai elnöknek, hogy mi magyarok különösen érdekeltek vagyunk ebben, hiszen a békét nemcsak a szerb–albán konfliktus fenyegeti, hanem a magyarokat is nyilvánvalóan etnikai indíttatású incidensek érik, ami elfogadhatatlan a mai világban.
*
Orbán Viktor visszautasította az amerikai látogatása miatt ellene intézett szocialista támadásokat, cáfolva, hogy tárgyalásai és előadásai során Magyarország rossz hírét keltette volna. – Magyarországnak éppen a jó hírét próbálom kelteni, azonban az a helyzet, hogy Magyarországnak most éppen rossz híre van – mondta lapunknak a volt miniszterelnök, akit bevallása szerint arról faggatnak az üzletemberek, újságírók, Kelet-Közép-Európával foglalkozó politikai szakértők, hogy mitől van az, hogy Magyarország visszacsúszott az Európai Unióhoz csatlakozott országok sorában, miért minősítenek vissza minket nemzetközi intézetek, egyáltalán mi romlott el. A Fidesz elnöke azt mondta, hogy a maga részéről igyekezett meggyőzni beszélgetőpartnereit: a nehézségek ellenére Magyarország egy erős ország, a magyar gazdaság képes lesz újra talpra állni, amihez azonban néhány változásnak – úgymint egy radikális adócsökkentés és munkahelyteremtő programok megindulása – meg kell történnie. Lapunk kérdésére válaszolva Orbán úgy nyilatkozott, hogy Washingtonnak nincsenek külön elvárásai a térség országaival szemben az Európai Unió jövőjével kapcsolatban. Mint mondta, Washington egy demokratikus világrendnek a híve, amibe nem fér bele az, hogy az Egyesült Államok megmondja bármelyik közép-európai ország számára, hogy milyen Európa-politikát folytasson. Ezt minden közép-európai állam maga dönti el, így mi, magyarok is a saját, tehát a magyar érdekünknek megfelelő utat járhatjuk.
Arra a kérdésünkre, hogy lát-e fejlődést a Fidesz tengerentúli kommunikációjában és kapcsolatrendszerében, a pártelnök azt a választ adta, hogy mindig is jó tapasztalataik voltak az amerikai republikánusokkal, hiszen ugyanahhoz a Nemzetközi Demokrata Unióhoz is tartoznak, amihez a Fidesz, ami azonban nem jelentette azt, hogy mindenben mindig egyetértettek volna. „Értékeink közösek, az amerikai republikánusok erősen antikommunisták, becsülik a történelmi értékeket, az elnök most is a szabadságról, a szabad kezdeményezések fontosságáról, a történelmi örökségről, a családról, a személyes hitről és felelősségről beszélt, ezek olyan értékek, amelyek összekapcsolják a republikánusokat a magyar, illetve a közép-európai polgári erőkkel” – fogalmazott Orbán, aki ugyanakkor fontosnak tartotta leszögezni, hogy az iraki háború megítélésében komoly véleménykülönbség volt és maradt az Egyesült Államok republikánusai és a Fidesz között.

Rice lesz az elnökjelölt? Condoleezza Rice külügyminisztert szeretné jelöltnek a 2008-as amerikai elnökválasztáson a republikánusok egy része – nyilatkozott egy politikatudományi professzor, aki szerint ő lehet az első fekete és az első nő az amerikai elnöki székben. Steffen Schmidt, az Iowai Állami Egyetem kutatója szerint bár a következő elnökválasztási kampány még messze van, és Rice csak hét hónapja tölti be a külügyminiszteri posztot, több jel is arra mutat, hogy ő lehet a Republikánus Párt jelöltje.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.