Diplomáciai botrány Szudánban

Munkatársunktól
2005. 07. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szudáni testőrök amerikai újságírókat és diplomatákat bántalmaztak Condoleezza Rice dárfúri látogatásán. A kormányőrök megütötték az amerikai külügyminiszter kíséretének tagjait, miközben Rice Omar el-Basír szudáni elnökkel találkozott. Az egyik riporter magnószalagját el akarták kobozni, s az is előfordult, hogy Rice tolmácsát nem engedték be a tárgyalások helyszínére.
A megbeszélést követő sajtótájékoztatón a sajtószabadságot nyilatkozataiban támogató Basírt ismét kínos incidens érte. Egy amerikai tudósítónő a kormányzat dárfúri vérengzésben játszott szerepéről kérdezte az elnököt, mire a testőrség tagjai kirángatták őt a teremből.
A történtekért Condoleezza Rice azonnali bocsánatkérést követelt, s kijelentette: „nagyon feldühített, hogy az elnökkel kellett üldögélnem, miközben ez történt”. A testőrök viselkedése miatt a szudáni külügyminiszter telefonon, az ország washingtoni nagykövete írásban kért elnézést.
A látogatás a szudáni békekötést és a nemzeti egységkormányt volt hivatott ünnepelni, ugyanakkor Rice hivatalosan is népirtássá minősítette a Dárfúrban történteket – közli az Index. Bár a szudáni kormány tagadta, hogy köze lenne a dárfúri vérengzésekhez, segélyszervezetek beszámolói szerint a helyiek falvait rendszeresen a kormányhadsereg helikopterei bombázták. Az arab Dzsandzsavíd milícia harcait Rice szerint a kormány egyértelműen támogatta. A pusztítás következtében száznyolcvanezren vesztették életüket és kétmillióan menekültek el. A külügyminiszter asszony a találkozó után dárfúri menekülteket látogatott meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.