Európa elemzi a fenyegetettséget

Miközben az összehangolt terrormerényleteket követően Londonban megkezdték az áldozatok azonosítását, Európa-szerte nekiláttak a nagyvárosok közlekedési rendszereinek sebezhetőségével kapcsolatos vizsgálatoknak. Közben felmerült, hogy az Európai Unió függő helyzetű alkotmányába záradékként a terrorellenes szolidaritással kapcsolatos cikkelyt iktassanak majd be.

Hírösszefoglaló
2005. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn ötvenkettőre emelte a Scotland Yard a múlt csütörtöki londoni terrortámadás áldozatainak továbbra sem végleges számát. Az addigi hivatalos adatok 49 áldozatról szóltak, de a mentőalakulatok folyamatosan hozzák fel a holttesteket a legsúlyosabban érintett metrószakaszról, a Piccadilly Line-on lévő King’s Cross állomásról, ahol becslések szerint 21-en haltak meg. Ugyancsak tegnap megkezdődött a merénylet halálos áldozatainak azonosítása: délutánig két brit állampolgárságú nő személyazonosságát sikerült megállapítani. Jim Dickie, a Scotland Yard illetékes főfelügyelője még a hét végén közölte, hogy a merényletben meghaltak azonosítása „az elhalálozás jellege miatt” akár hetekig is eltarthat. A rendőrségi vezető szerint a merényletek helyszínéről kiemelt holttesteket egy külön erre a célra létrehozott, ideiglenes halottasházba viszik. Abelovszky György londoni magyar főkonzul közben az MTI-vel közölte: a képviselet már egyetlen magyar állampolgárt sem kerestet a brit hatóságokkal. A konzulátus keresőlistáján hétfő reggel ugyan még hat magyar volt – egy négytagú család és egy munkavállalás céljából érkezett férfi, valamint egy fiatal nő –, de ők a nap folyamán jelentkeztek. A fiatal nő – akit a merénylet óta nem tudott elérni a családja – jelentkezett legutoljára, a délután folyamán.
A további támadásoktól való félelem most megszabja Nagy-Britannia mindennapjait. A hétfői The Times szerint a hatóságok a létező legmagasabbra emelték a terrorfenyegetettségi készültséget, mert attól tartanak, hogy az elkövetők – akik a rendőrség szerint biztos, hogy életben vannak – újabb támadásra készülnek. A vezető brit lap biztonsági forrásai szerint a pokolgépeket elhelyező összes merénylő a King’s Cross állomáson gyülekezett, és itt szálltak fel a később felrobbantott szerelvényekre, amelyek mindegyike áthaladt ezen a hatalmas, öt földalattivonalat összefogó metró- és vasúti csomóponton. A The Times forrásai szerint lehetséges, hogy az első londoni robbantások után csaknem egy órával, a 30-as buszon működésbe lépett pokolgép a támadássorozatnak a metróból menekülő utasok ellen tervezett második hulláma lett volna, de mivel a metróhálózatot pillanatok alatt lezárták, az elkövető esetleg pánikba esett, vagy azt a parancsot kapta, hogy célozza meg a londoni tömegközlekedés másik jelképértékű eszközét, az emeletes buszt. A félelem tegnap újabb riadót okozott: délben csaknem egy órára lezárták a londoni kormányzati negyed főutcáját, miután egy emeletes városi buszon gyanús csomagot találtak.
Míg London feleszmél a csapásból, a külföld is levonja a tanulságokat. Catherine Colonna, Franciaország európai ügyekért felelős minisztere azt javasolta, hogy az Európai Unió alkotmányába vegyenek bele egy olyan záradékot, amely kifejezi a szolidaritást a terrorizmus elleni harcot illetően, még mielőtt esetlegesen ratifikálnák az alaptörvényt. A biztonsági intézkedéseket is komolyabban veszik Európa-szerte: a norvég főváros metróvonalain, a külképviseletek környékén megerősítették a rendőri jelenlétet. A bécsiek döntő többsége ezzel szemben nem tart attól, hogy terrortámadás célpontjai lehetnek az osztrák főváros tömegközlekedési eszközei – állapította meg az Ökonsult közvélemény-kutató intézet abban a felmérésében, amelynek eredményeit hétfői számában ismertette a Kurier című független osztrák napilap.




Magyar sérült Törökországban. Egy magyar sebesültje is volt a nyugat-törökországi Cesme üdülővárosban bekövetkezett pokolgépes robbantásnak: a fiatal nő könnyebben sebesült meg, és az ellátása után elhagyta a kórházat. A nőt a vasárnapi robbanás után az izmiri kórházba szállították, a karjából egy repeszszilánkot távolítottak el. A cesmei robbantásnak legkevesebb húsz sebesültje volt, a merénylet elkövetését egy magát a Kurd Szabadság Sólymai Szervezetének nevező, eddig ismeretlen kurd szervezet vállalta magára. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.