Amikor Gyurcsány Ferenc két évvel ezelőtt sportminiszter lett, azt közölte, nem kívánja vállalni a tulajdonjoggal járó szerepkört, hanem vagyonkezelőt bíz meg. Így elháríthatónak vélte, hogy gazdasági tevékenységét összefüggésbe hozzák a köztisztségével. Elhatározására ő, illetve a kormányszóvivők azóta is gyakran hivatkoznak.
A társasági jogban járatos szakemberek szerint a vagyonkezelési szerződést erre és a hasonló esetekre találták ki angolszász területeken. Ha a részvényes bármilyen – legális – okból nem óhajtja magát felfedni, vagy távol akarja magát tartani az üzlettől, megszabott időre, díj ellenében átadja a cégét, s kiköti, hogy annak a viszszaadás időpontjára milyen értéket kell képviselnie. Nincs akadálya, hogy a tulajdonos közben folyamatosan felvegye az őt megillető osztalékot a vagyonával gazdálkodó társaságtól.
Idehaza az 2001. évi értékpapírtörvény szabja meg, hogy az üzletszerűen vagyonkezeléssel, befektetői szolgáltatással, portfóliókezeléssel foglalkozó vállalkozások miként működhetnek. Csak kvalifikált, akkreditált cégek vállalhatnak ilyen tevékenységet. A részvények forgatása, a befektetés az ő feladatuk.
A gazdasági társaságokról szóló törvény ugyanakkor lehetővé teszi, hogy a részvényes meghatalmazott útján gyakorolja jogait, ám ez nem vagyonkezelés. A törvény szerinti meghatalmazás nüansznyi elem, főként az rt. igazgatóságának szabályszerű működését szolgálja.
Gyurcsány Ferenc pedig a kézenfekvő vagyonkezelői szerződés helyett a meghatalmazásos eljárást választotta, amely a lapunk által megkérdezett jogi szakértők szerint egyáltalán nem jelenti a tulajdonosi jogok gyakorlásától való tényleges és teljes körű tartózkodást.
A kormányfő először Jagiellowicz Györgynét, az Altus Rt. vezérigazgatóját bízta meg tulajdonosi képviseletével. Amikor Jagiellowiczné tavaly ősszel arról tájékoztatta a cégbíróságot, hogy Gyurcsány Ferencnek 55 millió forint osztalék jár, a cégbíró visszadobta az iratot, hiszen a törvény szerint a vezérigazgató nem lehet a tulajdonosi jogok gyakorlója is egyben. Gyurcsány úgy hidalta át a problémát, hogy személyes aláírásával ellátott határozatot küldött el a második fordulóban, tehát közvetlenül beavatkozott cége ügyeibe. Ugyanezt tette a múlt év végén is, amikor az Altus Rt.-ből Gyurcsány részére 50 millió forint osztalékelőleg kifizetése vált lehetségessé. Erről már egy új meghatalmazott, Bonnyainé Gál Ilona döntött, aki az Altus résztulajdonában álló Aldo Kft.-ben felügyelőbizottsági tag, ám ez esetben is szükséges volt a kormányfő saját kezű ellenjegyzése.
Sorra támadják a kereskedelmi hajókat a húszik + videó
