Feszült készülődés Skóciában

A világ hét legfejlettebb ipari országa – az Egyesült Államok, Kanada, Japán, Franciaország, Nagy-Britannia, Németország és Olaszország –, valamint az Oroszország alkotta G8-ak háromnapos gleneagles-i csúcsértekezletén többek közt az afrikai államok adósságainak elengedéséről, a klímaváltozásról és a szabadkereskedelemről tárgyal.

Hírösszefoglaló
2005. 07. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

George Bush a skóciai hegyvidéken, a Gleneagles településén tartandó tárgyalássorozat előtt rövid látogatást tett Dániában, ahol az iraki hadjáratról, valamint a transzatlanti kapcsolatokról cserélt véleményt Anders Fogh Rasmussen dán miniszterelnökkel. Az amerikai elnök – aki korábban erőteljesen tagadta az üvegházhatás létét – a megbeszélést követő sajtótájékoztatóján nagy meglepetést okozott azzal a kijelentésével, hogy az emberi tevékenység hozzájárul a klímaváltozáshoz. Úgy vélte, hogy a hagyományos tüzelőanyagokról át kell térni más energiaforrásokra, például a hidrogénre – közli az MTI. Bush mindazonáltal nem adta fel az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását korlátozni hivatott kiotói megállapodást ellenző álláspontját.
Tüntetőkkel csaptak össze és két embert őrizetbe vettek a rendőrök tegnap reggel Skóciában, a nyolcak csúcstalálkozója előtt a találkozónak otthont adó Gleneagles közelében. A tüntetők megdobálták a rendőröket, akik két személyt őrizetbe vettek. Sérültekről nem érkezett jelentés.
Háború-, globalizáció- és kapitalizmusellenes tüntetők ezrei úgy tervezik, hogy ostromzár alá veszik a G8 csúcstalálkozóját, azzal vádolva a világ leggazdagabb országai közé tartozó nyolcakat, hogy nem tesznek eleget a szegényekért. A brit rendőrség – miután hosszasan tárgyalt a tüntetés szervezőivel – engedélyt adott a felvonulásra a Gleneagles-hez közeli Auchterarderben, ahol tegnap délutánra másfél ezer ember gyűlt össze. A demonstrálók korábban azzal fenyegetőztek, hogy Edinburgh-be vonulnak, amennyiben tüntetésük akadályokba ütközik. Ennek ellenére több ezer ember gyűlt össze Edinburgh-ben is, ahol koncertet ad többek közt James Brown, Ronan Keating, Youssou N’Dour és a skót Travis együttes.




A skót riviéra. Tony Blair brit kormányfő vezetőtársait az Edinburgh-tól északra fekvő Gleneagles-be, a külvilágtól már jó előre légmentesen elszigetelt helyi kastélyszállóba hívta az éves G8-csúcsra. Gleneagles-t a Highland, a skóciai hegyvidék Riviérájaként emlegetik. Az 1924-ben megnyílt szállodát a kaledóniai vasúti társaság építtette abból a célból, hogy a Skóciába látogató turistákat a perthshire-i vidék területére csalogassa. A hegyvidéki település saját vasútállomással is rendelkezik. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.