Frigy kirakati babákkal

Úgy tűnik, a bevásárlóközpontok világa Spanyolországban is kettős érzéseket kelt. S mint valószínűleg a legtöbb gyermek agyán, így pár évvel korábban Alex de la Iglesia rendezőjén is átfuthatott, hogy milyen jó is lehetne kirakati babák, tökéletes díványok, csillogó kirakatok közt, csinos eladónők közt élni. Majd felcseperedett, rendező lett, így megszületett egy morbid, reklámvilágszagú, fergeteges horror-vígjáték spanyol módra.

Nedbál Miklós
2005. 07. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Spanyol filmben nem meglepő, ha valaki nem kórházban, hanem például egy buszon, vagy ne adj Isten, egy bevásárlóközpontban születik. Ez történik az Elszabott frigy főszereplőjével, Rafaellel is (Guillermo Toledo), akinek ez meghatározó is lesz az életében: többé szinte nem is szabadul ki ebből a csillogó, hazug, drága világból, ahol a vásárlónak mindig igaza van. A film nyitókockáin egy férfi lépdel magabiztosan szembe a tömeggel, s mutatja be mikrokozmoszát: ahol minden tökéletes, a színek, a zene, a környezet. Rafael a nőiruha-osztály csúcseladója, odavannak érte a modellszerű eladóhölgyek, akikkel éjszaka az áruházban, zárás után is eltölt két-három órát.
Minden tökéletes, de aztán porszem kerül a gépezetbe: nem Rafael, hanem vetélytársa nyeri meg az eladási versenyt, aki aztán véletlenül egy próbafülke fogasán végzi. Mindennek szemtanúja a csúnyácska eladólány, Lourdes (Mónica Cervera), s Rafael világa szürkülni kezd, irányítását zsarolással a hölgy veszi át. A férfi küzd, menekülne, kitörne, de nincs menekvés. A nő markába kerül, akit eddig soha nem vett észre, s ő a rabszolgájává, majd férjévé teszi. A megölt eladó kísérti Rafaelt: meg kell szabadulni vérszívójától.
Abszurd történet, reklámokból ismert tökéletességgel, azoknak a képi világát sokszor idéző feldolgozásmóddal, amely krimi, vígjáték, horror egyben, teletűzdelve morbid jelenetekkel, látomásokkal. Számtalan műfaj keverésével hozta létre Alex de la Iglesia a filmet, amelyben akár Hitchock és Bunuel is találkozhatott volna a női osztályon – a háttérben Tarantino kacsint rájuk –, s együtt vásárolgatnának. A történetet Rafael szemszögéből ismerjük meg. A férfi szerepét nagyszerűen alakítja Guillermo Toledo, s nem marad el mögötte az eleinte gátlásos, ám aztán vérszemet kapó Lourdest alakító Cervera sem. Valószínűleg az Elszabott frigy nem írja be magát a filmtörténelembe, ám egy fordulatos műfajkavalkád egy kicsit gyengére sikerült lezárással.
(Elszabott frigy, feliratos, spanyol–olasz film, 105 perc. Rendezte: Alex de la Iglesia. Forgalmazza a Budapest Film.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.