Gyanús londoni pénzmozgások

Több mint félmillió dollárt utalt a TV2-t működtető MTM SBS a brókerbotrányban pénzmosóként megjelenő Montrade Ltd. angliai számlájára – információink szerint ez is kiderül az off-shore cég számlamozgásairól készített jogsegélykérelemből. A Gyurcsány-kormány egyik államtitkárának is kellemetlenséget okozhat a londoni Barclays Bank tájékoztatása alapján készült anyag.

Török László
2005. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzetközi jogsegély részeként napokon belül megérkezik a Fővárosi Főügyészségre a londoni Barclays Banktól az a tranzakciós kivonat, amely a K&H Equitiesnél történt sikkasztási, pénzmosási botrány egyik kulcsszereplőjének, a Montrade Ltd. angol kirendeltségének számlamozgásait tartalmazza – értesült a Magyar Nemzet. A listából kiderül, hogy mely magánszemélyek, illetve gazdasági társaságok voltak kapcsolatban a Montrade-del, és milyen nagyságú összegeket utaltak a társaságnak.
Mint az köztudott, a Montrade nevű off-shore cég a szökésben lévő Schönthal Henrik érdekeltségébe tartozik. Az üzletembert itthon a brókerügy kapcsán pénzmosással gyanúsítják a nyomozó hatóságok. Schönthal korábban még floridai otthonában tartózkodott, ám mielőtt elfogatóparancsot adtak ki ellene, ismerősei szerint Dél-Amerikába távozott. Ugyancsak pénzmosással gyanúsítják Schönthal asszisztensét, Dudás Gábort.
Úgy tudjuk, a Barclays-kivonat szerint a londoni Montrade számlájára több mint félmillió dollárt utalt korábban a TV2-t működtető MTM SBS. Ismert, az ügyészségen Kulcsár Attila, a K&H egykori ügyvezető igazgatója, illetve sofőrje, Szekér Gyula is említést tett Pintér Dezsőről, aki a botrány kirobbanása után nem sokkal lemondott a TV2 elnöki posztjáról.
*
Azt egyelőre nem tudni, hogy a médiacég miért utalta az off-shore cég számlájára az említett összeget, az viszont bizonyos, a pénz a magyarországi Montrade-hez került, ahonnan továbbutalták.
A bank listájából kiderül az is, hogy a Synergon angol leánycége két részletben több százezer eurót utalt a londoni Montrade-nek, amely a magyarországi Montrade-en, illetve az egyik hazai bankon keresztül a szír pénzváltók kezében kötött ki. A pénzintézet kivonata meglehetősen nehéz helyzetbe hozhatja a Gyurcsány-kormány egyik államtitkárát – akire hónapokkal ezelőtt már terhelő gyanúsítotti vallomást tett Kulcsár Attila –, illetve a tőzsdén is jegyzett Synergont.
A Barclays lajstromának további érdekessége, hogy a Montrade-del kapcsolatban volt az Euromedic nevű cég. A társaság annak a Mészáros Jánosnak az érdekeltségébe tartozik, aki jelenleg a Magyar Fejlesztési Bank Rt. igazgatóságának tagja. Lapunk korábban részleteket közölt Szekér Gyula tanúvallomásából – az ebben elmondottakat később Kulcsár is megerősítette vallomásában –, aki a nyomozók előtt kijelentette: többször szállított pénzt Mészáros Jánosnak a Vörösmarty téren lévő irodájába. A taxisofőr beszámolt arról is, hogy kétszer vitt jelentősebb összegeket a Britton irodájába Kulcsár személyes felügyelete mellett. Közölte, mindkét alkalommal 150 millió forintot adtak át Kelemen László jogásznak és Mészáros Jánosnak. Ezekről az ügyletekről neki Kulcsár annyit mondott, hogy „ez a pénz most olyan fontos helyre megy, véletlenül sem szabad tévednie”. A lista szerint a KFKI-csoport ugyancsak pénzügyi kapcsolatban állt a Montrade-del.
– A K&H-ügyben 38-ból 31 esetben megszüntették a különféle vagyonok zár alá vételét, öt jogi személynek minősülő gazdasági társaság vonatkozásában azonban helybenhagyták az elsőfokú bíróság rendelkezését – közölte a Fővárosi Bíróság az MTI-vel. Az érintett cégek a büntetőeljárás terheltjei, Mészáros János és Kerék Csaba tulajdonában és ügyvezetése alatt állnak.



Csákány az informátor. Előzetes bejelentkezés után 2003. október 3-án Csákány Tibor, az MTV volt bűnügyi riportere megjelent Bolcsik Zoltánnál, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának vezetőjénél. Az újságíró egy „Rejtő E. Tibor” címmel ellátott kétoldalas iratot adott át a nyomozónak, amely a K&H-nál történt bűncselekmények történeti tényállásairól szól tizennégy pontban, s amely a sajtó szinte minden képviselőjéhez is eljutott. Érdeklődésünkre Csákány elmondta: a rendőrségen aziránt érdeklődött, hogy tudnak-e a dokumentumról, és hitelesnek tartják-e. A riporter közölte azt is, hogy a köztelevízió Kékfény című műsorának folyamatosan kellett egyeztetnie a nyomozó hatósággal, így például a móri bankrablás gyanúsítottjával, Kaiser Edével készült interjújának a részleteit is ismerték a rendőrök. Egy korábbi elítélt is segített a beszélgetés elkészítésében, ami miatt végül elbocsátották az MTV-től. Csákány fontosnak tartotta megjegyezni, hogy Horváth Szilárd – akit sokáig a móri elkövetőnek tartottak – tartózkodási helyét is ismerték, ám a rendőrséget nem érdekelte az információ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.