Gyermekcipőben jár a biodízel

Az EU-ban a bio- vagy megújuló hajtóanyagok arányának idén el kellene érni a kettő, öt év múlva az 5,75 százalékot. A tagállamok egy része, köztünk hazánk, ennél alacsonyabb szintet teljesít. Brüsszel figyelmeztetésben részesítette a renitenseket.

Bálint József
2005. 07. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilenc tagállamot – köztük Magyarországot – arra figyelmeztette júliusban az Európai Bizottság, hogy a jelek szerint nem tudja majd teljesíteni az EU bioüzemanyagokkal kapcsolatos rendeletének célkitűzéseit. Brüszszel tervei szerint az üzemanyag-felhasználáson belül a bio- vagy megújuló hajtóanyagok arányának idén el kellene érni a két százalékot, öt év múlva pedig az 5,75 százalékot. A figyelmeztetésben részesülő tagállamok az uniós előrejelzés szerint ennél jóval alacsonyabb szintet – Magyarország 0,4–0,6 százalékot – teljesítenek ebben az évben. Hazánkban a kétszázalékos cél eléréséhez évi 40 ezer tonna biodízel és 28–30 ezer tonna etanolnak megfelelő másféle alapanyag felhasználására volna szükség. Pozitív változásra a tervezett beruházások alapján csak a következő években lehet számítani: a Mol Rt. tavaly megkezdte százhalombattai üzemének átalakítását, amelyik mezőgazdasági eredetű etanolt használ majd fel. Két év múlva pedig Tiszaújvárosban épít az olajtársaság egy új bioüzemanyag-termelő üzemet.
Az uniós államok kormányai a bioüzemanyagok felhasználásának növelését szeretnék elérni. A tizenöt régebbi tagországban a termelőkapacitások a múlt év végére elérték az évi 2,25 millió tonnát. A termelés négyötödét repcéből állítják elő, a 15,1 millió tonnás repcetermés csaknem harmadát a bioüzemanyagipar használja fel. A távirati iroda minapi közlése szerint a finn Neste petrolkémiai vállalat memorandumot írt alá a francia Total olajipari vállalattal közösen arról, hogy megvizsgálják egy jelentős kapacitással rendelkező európai biodízel-üzemanyag-gyártó üzem létesítésének lehetőségét. Az üzemnek a Total valamelyik olajfinomító telepén adnának helyet, a gyártást 2008-tól indítanák be.
Vannak olyan vélemények is, amelyek nem támogatják a bioüzemanyagok előállítását. Az amerikai Cornell és Berkley egyetemek ökológusai szerint a belső égésű motorok számára nem érdemes bioüzemanyagot előállítani, mert a gyártáshoz több energiára van szükség, mint amennyi az anyag elégetésével nyerhető. David Pimentel, a Cornell egyetem ökológusa elemzésében megállapítja: a kukorica, a szója és a napraforgó átalakítása összességében nem eredményez pozitív energiamérleget. A Natural Resources Research című szakfolyóiratban publikáltak szerint a napraforgó-, a prérifű-, illetve a fabiomassza előállítása 29, 45 és 57 százalékkal több fosszilis energiát igényel, mint amennyit a belőlük előállított üzemanyagból nyerni lehet. A biodízel előállításának energiamérlege is negatív: szójabab esetén 27, a napraforgónál pedig 118 százalék a veszteség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.