Harc az energiaárakkal

Bajba kerülhetnek az energiaigényes iparágak a drága villanyáram és földgáz miatt. Az áremelések első magyar áldozata az inotai alumíniumkohó, amelyet januárban bezárnak, de erre a sorsa juthat hamarosan a pékségek egy része is. A drága alapanyag veszteségessé teheti a vegyipari cégeket is.

Erdősi Csaba
2005. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly versenyhátrányba kerültek a magyar iparienergia-fogyasztók, mert drágábban jutnak áramhoz és gázhoz, mint külföldi konkurenseik. Az ágazat az év eleji áremelések óta folyamatosan adja le a vészjelzéseket, nemrégiben már az első gyárbezárásáról szóló határozat is megszületett. A Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi Rt. a jövő év elején leállítja inotai kohóját, mert a jelenlegi áramárak mellett a timföld feldolgozása milliárdos veszteségeket okoz a társaságnak.
Bár az inotai esethez hasonló leállásról egyelőre nincs tudomása, az Ipari Energiafogyasztók Fórumának (IEF) elnöke szerint a földgázt és elektromos áramot is fogyasztó iparágak képviselői egyre hangosabban tiltakoznak. Szaniszló Mihály úgy látja, hogy a hazai áramár szerkezete torz, a februári áremelések nyomán például bizonyos fogyasztói csoportok számára a rendszerhasználati díjtételek 30-40 százalékos drágulása nyomán nem az átlagos 12, hanem 15–22 százalékkal kerül többe az energia. Az IEF azt szeretné, és ezt levélben kérték a gazdasági tárcától, hogy a tárca vezetője új tarifarendeletet tenne közzé, de Szaniszló szerint erre kicsi az esély.
Azt valóban nem tudni, hogy az inotai kohó után melyik lesz a következő cég, amelyik lehúzza a rolót a kifizethetetlen számlák miatt, jó eséllyel megjósolható azonban, mely ágazatból kerülnek ki a közeljövőben becsődölő vállalkozások. Ilonka Boldizsár, a Magyar Pékszövetség elnöke legalábbis úgy látja, hogy az augusztus elsejei hétszázalékos gázáremelés miatt a sütödék helyzete a mostaninál is nehezebbé válik, pedig az ágazat egyes szereplői még az év eleji energiaár-emeléseket sem tudták beépíteni az áraikba. A pékségek jelen pillanatban többszörösen is nehéz helyzetben vannak, mert nemcsak a kemencék fűtőanyagáért kell többet fizetniük, de egyre drágább a gázolaj is, és e kettős szorítás mellett még a beszerzési áraikat egyre inkább lejjebb szorító multinacionális bolthálózatokkal is meg kell küzdeniük. A szövetség az agrárrendtartási törvény módosításával kívánná rendezni a helyzetet. Ilonka Boldizsár szerint kaptak is ígéretet erre a földművelésügyi tárcától.
A hazai vegyiparból egyelőre nem érkeztek vészjelzések, a nemzetközi tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy ez az iparág is (főleg a műanyagipari cégek) megszenvedi a drága energiát. A sajtóhírek alapján a helyzet az Egyesült Államokban a legrosszabb, ahol már az energiaügyi miniszter is foglalkozik a problémával. Samuel Bodman attól tart, hogy a a közeljövőben nyolcvanezer állás szűnhet meg az Egyesült Államokban amiatt, hogy a vegyipari cégek kitelepülnek az országból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.