Jelöltállítás testőrökkel

Diktatórikus módszerekkel, alapszabály-ellenesen választották meg Németh Imre volt agrárminisztert a nagykátai választókörzet szocialista országgyűlési képviselőjelöltjének – állítják helyi párttagok. A kerületben – ahol legutóbb Doszpot Péter „sztárrendőr „próbált meg egyéni mandátumot szerezni az MSZP színeiben – a pártvezetők rasszista kijelentéseket tettek az ügyet firtató cigány párttagnak, Bácsics Gyulának, akinek tagságát nem ismerik el – állítja Bácsics, aki a politikai ambíciói miatt őt ért telefonos fenyegetések ügyében feljelentést tett a rendőrségen. Radics Imre választókerületi elnök hangsúlyozta: Németh Imre megválasztása az eddigi folyamat alapján mindenben megfelelt az alapszabálynak, a rasszista vádakat pedig rágalomnak minősítette.

Szarka Ágota
2005. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tény, hogy a szocialista párt alapszabálya rögzíti: országgyűlési képviselőjelöltet kizárólag titkos szavazással lehet megválasztani. Az MSZP Pest megyei, 6. számú választókerületében a július elsejére összehívott összevont taggyűlésen azonban nyílt szavazással döntöttek Németh Imre mellett, ráadásul úgy, hogy a csaknem 300 fős tagságból mindössze 54 fő volt jelen, a kérdés eredetileg nem szerepelt a napirenden, és a gyűlés nem volt határozatképes sem. A biztonságra pedig felfegyverzett őrző-védők ügyeltek, akik fenyegetően léptek fel a vezetőség számára „nemkívánatos” párttagok ellen – állítja az egyik párttag, aki a megtorlástól való félelme miatt ragaszkodott neve eltitkolásához.
A taggyűlésről mentővel szállították el Bácsics Gyulát, aki rosszul lett, amikor a biztonsági őrök körbevették, és nem engedték be az összejövetelre, holott tudomása szerint korábban rendes tagja lett a pártnak. Radics Imre választókerületi elnök, akinek legitimitását a párttagság egy része eleve kétségbe vonja, elismerte: megkérték néhány „barátjukat”, hogy a gyűlésen biztosítsák a rendet, éppen azért, hogy garantálják a dolgok szabályos menetét, hogy csak olyanok vehessenek részt a gyűlésen, akiknek rendes meghívójuk van. És ez természetes dolognak tekinthető. Radics szerint egyetlen embert nem engedtek be, Bácsics Gyulát, ugyanis nem párttag. Az, hogy belépési szándékát akár felsőbb fórum előtt is kinyilvánítja, még nem elég ehhez. Hivatalos dokumentumok nincsenek a tagfelvételéről. Bácsics ezt cáfolja. Magukat megnevezni nem akaró párttagok azt állítják: sokan hiába keresték nevüket a jelenléti íven, s látva a háborús körülményeket (információink szerint hangos szóváltásra is sor került a megyei vezetők és a megdöbbent párttagok között), inkább hazamentek.
Radics Imre ezzel szemben azt hangsúlyozta: aki legális tag volt, és részt akart venni a gyűlésen, bemehetett. Viszont azt is állítja: a választókerületi legális tagság nem 300 fős, mindössze százra tehető, ezért is hamis a vád, hogy az összevont taggyűlés, ahol az országgyűlési képviselőjelöltet 35 igen szavazattal megválasztották, határozatképtelen lett volna. Mi viszont úgy tudjuk, csak Tápiószentmártonban, Nagykátán és Tóalmáson összesen legalább másfél száz tagja van a pártnak. A több mint hatvanfős regisztrált tóalmási tagságból például mindössze 24 fő szerepelt a jelenléti íven.
Bácsics Gyula a választókerületben uralkodó sajátos viszonyokról a rendőrségnek elmondta: Pándon a romák tavaly alakították meg a helyi szocialista alapszervezetet az ő közreműködésével. Azonban az esedékes tisztújításon nem támogatták Radics Imre nagykátai alpolgármester választókerületi pártelnökségét. Radics ezután fenyegetésekkel próbálta rávenni a pándi romákat, hogy lépjenek ki a pártból. Radics Imre hazugságnak titulálta Bácsics vádjait, és hangsúlyozta: jóban van a pándi alapszervezet tagjaival, nincs konfliktus közöttük, bár igaz, egyes dolgokban nem értenek egyet. Maka Károlyné, a pándi alapszervezet vezetője némiképp másként látja a dolgokat. Kérdésünkre úgy nyilatkozott: ha szemtől szembe nem is fenyegette őket Radics, azért másodkézből jöttek jelzések arról, hogy nemkívánatosak. „Nem sokat ér a szavunk, nem igazán fogadnak el bennünket” – mondta, hozzátéve, mostanában ugyan javulnak az állapotok, ezzel együtt tény: Pándon sokan szeretnének belépni a szocialistákhoz, de ebben különféle bürokratikus eszközökkel megakadályozzák őket.
A pándi alapszervezet megalakulásának szabályosságát egyébként az országos etikai bizottság Bárándy Gergely és Molnár József, a párt közjogi felelőse közreműködésével felülvizsgálta. A tagrevízió azonban – amelyre Molnár biztonsági őrökkel érkezett – mindent rendben talált. Sőt, Molnár József személyesen gratulált Bácsics Gyulának belépése alkalmából – állítja Bácsics rendőrségi vallomásában. Molnár gratulációja ellenére Bácsics neve nem szerepel a párt taglistáján. Mikor néhány hét múlva Molnárt ennek okáról telefonon kérdezte, állítása szerint Molnár azt mondta, egyéb rasszista kijelentések mellett, hogy a pándi alapszervezet bűnöző cigányokból verbuválódott – áll Bácsics rendőrségi feljelentésében. A párt alapszabálya szerint a tagfelvételhez egyébként nem kell erkölcsi bizonyítvány, elegendő a belépési nyilatkozat kitöltése és a helyi alapszervezet jóváhagyása. Molnár József viszont határozottan állítja: szó sem volt semmiféle gratulációról, csak köszönő kézfogásról. A rasszista kijelentések kapcsán hangsúlyozta: távol áll tőle az ilyesmi, és semmi szín alatt nem használná a bűnöző cigányok szókapcsolatot. Leszögezte: Bácsics Gyula nem párttag, valószínűleg félreértette a helyzetet. Bácsics viszont állítja, épp azért kellett átlépnie a tápiószecsői szervezetbe, mert a pándi belépési nyilatkozatát az etikai vizsgálat után elsüllyesztették a megyeiek. Molnár József nevetségesnek tartja a vádat, mint hangsúlyozta, semmi ráhatása nincs a belépések adminisztratív menetére.
Az összevont gyűlés kapcsán Molnár is azt hangsúlyozta: semmiféle szabálytalanság nem történt Németh Imre megválasztásakor.
A felháborodott párttagok viszont fellebbezést nyújtottak be a pártvezetéshez, amelynek mellékleteként Bácsics Gyula részletesen leírta az őt ért méltánytalanságokat, a körzetben kialakult, az alapszabályt sértő, szerinte a maffiavilágot felidéző állapotokat. Sem ő, sem a többi párttag a mai napig nem kapott választ.
Bácsics azt is állítja, nemcsak Molnár, de Radics Imre, a választókerületi szocialista elnök is a cigányságot becsmérlő, rasszista kijelentéseket tett beszélgetéseik során. Molnár ugyan bocsánatot kért, de Radics még azt is mondta: „Kár, hogy Hitler nem irtotta ki az őseiket” – olvasható feljelentésében. Molnárhoz hasonlóan Radics is kikérte magának a rasszista kijelentések vádját. Mint fogalmazott, annál sokkal meggondoltabb, hogy ilyeneket mondjon. Bácsiccsal pedig mindössze talán egyszer beszélt telefonon. Bácsicsot rendőrségi vallomása szerint folyamatosan fenyegetik, hogy hagyjon fel a politizálással, életét nem érzi biztonságban.
A neve eltitkolását kérő informátorunk szerint a megyei, illetve a helyi MSZP minden eszközt felhasznál arra, hogy bebetonozza pozícióit, mivel nemcsak politikai, hanem komoly üzleti érdekeik is fűződnek ehhez. A pándi, zömmel romákból álló „lázadó” alapszervezetek ellehetetlenítése, Németh Imre puccsszerű, nézete szerint alapszabályba ütköző módon való megválasztása is bizonyítja: a demokrácia csak díszlet, a tagság csak eszköz az „elit” érdekérvényesítéséhez, s aki nem áll be a sorba, azt „kinyírják”. A megújulást hirdető pártvezetés pedig szemet huny a visszaélések felett. Ennek oka, hogy a megyei pártvezetés rendkívül jó kapcsolatokat ápol egyes MSZP-s prominensekkel.
Németh Imre volt agrárminiszter jelölése kapcsán elmondta: már egy évvel ezelőtt felkérték. Az összevont taggyűlésen, ahová most meghívták, valóban volt „némi vita”, ám a jelenlévők több mint nyolcvan százaléka támogatta az ő jelölését. Voltak sajnálatos körülmények, de a demokráciában elképzelhetetlen, hogy százszázalékos legyen a közös akarat – tette hozzá. Azt is hangsúlyozta: ha olyasmit érzékel – és ezt a gyűlésen is elmondta –, hogy nincs mögötte ott a döntő többség, akkor ennek megfelelően cselekszik. A határozatképesség kapcsán elmondta: nem ismeri a viszonyokat, de ha az árnyékát érzékelte volna, hogy nincs minden rendben, megköszöni a felkérést, és távozik.
Bácsics rosszullétéről – mint mondta – csak utólag értesült, és úgy tájékoztatták: a fiatalember „megköszönte a mentőknek a lakhelyéig való szállítást, és hazasétált.” (A krónikus, súlyos magas vérnyomással küszködő férfi orvosi papírjai ennek az optimista verziónak egyébként ellentmondanak.)
A tagság egy része attól fél, hogy Németh Imre jelölésével ismét „átrázzák” a balodali szavazókat. Már most háttéralkuról csiripelnek a bennfentes verebek, miszerint a második fordulóban leléptetik az SZDSZ jelöltje javára. Németh Imre szerint nevetséges a feltételezés…
Szabó Imre, a Pest Megyei Közgyűlés és az MSZP megyei elnöke nem reagált megkeresésünkre, titkárságán arról tájékoztattak, hogy szabadságát tölti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.