A késés fő oka, hogy a koalíció nehezen egyezett meg az adójogszabályokban. Márpedig az adott év májusában már ismerni kellene a következő évi adó- és járuléktörvény-változásokat. Ráadásul a költségvetést megalapozó makrogazdasági pálya sincs végső formába öntve. A miniszterelnök és a pénzügyminiszter külön-külön egyeztet a tárcák vezetőivel a jövő évi büdzsé terveiről.
*
A korábbi rend szerint a PM tervezte meg a büdzsét, tájékoztatta az adott lehetőségekről a minisztériumokat, majd egyeztetett azokkal, s legvégső esetben a kormányfő mondta ki a végső szót a vitás kérdésekben.
Gazdaságkutatók és elemzők arra figyelmeztetnek, hogy az adócsomag jövőre életbe lépő elemei a kormányzati számításoknál nagyobb bevételkieséssel járnak – írta a Világgazdaság. Erre a legjobb példa az áfa esete: a normál kulcs öt százalékpontos csökkentése a kormány szerint 166 milliárd forintot hagy a fogyasztók zsebében, gazdaságkutatók szerint viszont 230-240 milliárd forinttal rövidíti meg az államot. Az áfával kapcsolatos túlságosan optimista kormányzati tervek már az idei évre is jellemzőek voltak: míg a költségvetés 2048 milliárd forintnyi áfabevétellel kalkulált, addig a pénzügyi tárca már most 150 milliárd forintot meghaladó bevételcsökkenést jelzett előre az eredeti előirányzathoz képest. A túlságosan derűlátó tervezésre az OECD hazánkról szóló legfrissebb országjelentése is felhívja a figyelmet, megállapítva, hogy a büdzsé jelenlegi gyakorlatán azzal lehetne javítani, ha a gazdasági növekedés, illetve a bevételek és kiadások tervezése óvatos feltételezéseken alapulna. Elemzők már a tekintetben is szkeptikusak, hogy az említett 200 milliárdot meg lehetne spórolni a tárcáknál – pláne választási évben –, többen azonban úgy vélik, a konvergenciaprogramban vállalt jövő évi hiánycél tartásához ennél nagyobb (300-500 milliárd közötti) szigorításra lenne szükség.
Lázár Mózes a Fidesz gazdasági kabinetjének képviseletében nemrég úgy nyilatkozott, már senki nem hiszi el, hogy a jövő évi költségvetés nem választási költségvetés lesz. Még csak július van, de a kormányfő már eddig is számtalan ígéretet tett a jövő évi büdzsé terhére. Elegendő arra gondolnunk, hogy Gyurcsány Ferenc egyszerre hiteget adócsökkentéssel és az államháztartási hiány radikális csökkentésével. Ennyiféle különböző ígéretet pedig nem lehet egyszerre teljesíteni. A képviselő szerint mindez azt vetíti előre, hogy a jövő évi költségvetés már most bukásra van ítélve.
Külföldről pénzelt baloldali NGO-k súgták Brüsszelnek, mit írjon Magyarországról
