A vendéglősök, a pubok tulajdonosai és a szállodások egyaránt panaszkodnak. „Kevesebben jönnek, mint tavaly, szinte hihetetlen, de csak kétharmad házzal működünk. Erre még nemigen akadt példa, rendszerint csak egy-két szabad szobánk akad” – fakad ki kérdésemre a belváros peremén, Sinsburyben működő vendégház tulajdonosa. Estefelé megszokott látvány a West Enden, hogy a különböző bárok előtt ácsorgó biztonsági emberek egy italra invitálják a sétálókat. Az viszont kétségkívül új jelenség, hogy a vendégeket csak alapos motozás után engedik be és belekukkantanak a táskákba, hátizsákokba is. A némiképp pangó idegenforgalom fellendítésére sok helyütt már belépőjegyet sem kell fizetni.
Turista tehát kevesebb érkezett az idén nyáron Londonba, de azért nagy a sürgés-forgás az utcákon, tereken. A helyi mozlim közösség tagjai nyugodtan közlekednek a városban, semmiféle megtorlástól nem kell tartaniuk.
„Annyian vagyunk Londonban, hogy a szkinhedek és a futballhuligánok kétszer is meggondolják, belénk kössenek-e” – véli a kurd származású kebabárus, miközben ebédemet készíti.
*
A terrorcselekmény megítélését illetően Londonban nincs különbség az etnikai csoportok között, mindenki egyöntetűen elítéli a történteket. „Én azt mondom, ezek nem is mozlimok voltak, hanem vadállatok. Sajnos minden közösségben felbukkannak a fanatikusok” – magyarázza egy pakisztáni kereskedő Oxford Circus melletti kisboltjában. „Aztán ne vigye rossz hírünket, ha majd hazalátogat, higgye el, nekünk fájt a legjobban az egész, ne feledje, hogy e merénylők egy mozlim fiút és egy lányt is felrobbantottak.”
Mindeközben éles paradigmaváltás figyelhető meg a brit politikában. Jack Straw külügyminiszter a BBC-nek adott interjújában gyakorlatilag megismételte Tony Blair miniszterelnök világterrorizmusról szóló kijelentését. Mindketten hangsúlyozták, hogy a londoni gyilkosokat jól ismeri a világ, ez az embertípus robbantott Kenyában, Jemenben és más országokban. A terrorizmus új brit értékelése minden eddiginél jobban egymáshoz közelítette Londont és Washingtont. Ennek ellenére a fenyegetettség nem csökkent, a brit fővárosban általános a vélekedés, hogy a merénylők újra lecsaphatnak. A terrorcselekmények kétségkívül az iraki brit beavatkozás következményei – szögezi le a tekintélyes Királyi Külügyi Intézet tanulmánya. A független kutatócsoport élesen bírálja Tony Blairt, aki nem látott összefüggést a két esemény között.
Állítólag Sinner sérült, de nem ő, hanem Djokovics szenvedett és bukott nagyot
