Nem véletlenül július 24-én került sor a TeleSUR átadására, ugyanis Hugo Chávez így a szabadságharcos Simón Bolívar születésének 222. évfordulóján hívhatta fel a figyelmet a növekvő amerikai befolyásra. A csatornát (az arab al-Dzsazíra hírtelevízió után szabadon) talán ennek hatására nevezték el egyes médiakritikusok al-Bolívarnak. A hivatalosan „A Dél Új Televíziója” nevet viselő adó az alapítók hitvallása szerint a dél-amerikai kultúra ápolását tűzte ki célul.
A közös szubkontinentális hírtévé ötlete magától Cháveztől ered, megvalósításából pedig több dél-amerikai ország is kivette a részét. A csatornát 51 százalékban a székhelyet adó Venezuela finanszírozza, a terjeszkedéshez és fenntartáshoz Argentína, Kuba, Uruguay és Brazília járul hozzá kisebb-nagyobb mértékben. A spanyol és portugál nyelvű adást a New Skies Satellites műholdjának köszönhetően Nyugat-Európában is lehet fogni, a nemzetközi szerkesztőség további dél-amerikai kihelyezett irodák mellett washingtoni székhely megszerzését is tervezi.
A TeleSUR üzembe helyezését a már hagyományos venezuelai– amerikai szóváltás előzte meg: amikor a múlt hét közepén az Egyesült Államok egy törvénymódosítás értelmében a venezuelai hírtévére való „egyértelmű és objektív” reakcióra jogosította fel kormányát, Chávez azzal fenyegetőzött, hogy „adekvát intézkedésekkel” válaszol, amennyiben az amerikaiak megzavarják a sugárzást. Amerikai képviselők ugyanis azt fontolgatták még az utóbbi időkben, hogy az Egyesült Államoknak zavaróállomást kell üzemeltetnie, illetve ellencsatornát kell indítania a hiteles tájékoztatás érdekében.
Az új tévéadó ugyanakkor nemcsak az amerikaiaknak okoz kellemetlenségeket, hanem a helyi tévétársaságoknak és az ellenzéknek is. Többen azt kifogásolják, hogy a TeleSUR Chávez szócsöveként működik és antidemokratikus módon tudósít a jövőben. A Pro Venezuela Organisation internetes lapján bírálták élesen a hírtévét, mert az a helyi terroristáknak kínál publikációs lehetőséget. Az újság által csak terroristatévéként emlegetett TeleSUR-nak állítólag több újságírója rokonszenvezik a FARC-EP-vel, azaz a kolumbiai marxista gerillamozgalommal, a vasárnapi sugárzás előtt pedig maga Manuel „Tirofijo” Marulanda, a hírhedt drogbáró és FARC-vezér népszerűsítette a csatornát. A szerkesztőségben pedig többen FARC-pólót viselnek egyes híresztelések szerint. Az amerikaiakat az aggasztja, hogy a dél-amerikai hírtévé kétes kapcsolatot ápol különböző országok terroristáival, és Amerika-ellenes szervezetekkel készül szövetkezni.
„Betörtek” Guantánamóba. Eltulajdonította egy iráni hacker-
csoport az amerikai hadseregtől Guantánamo hivatalos honlapját, majd azon közzétette saját állásfoglalását a nemzetközi terrorizmusról. Az Iran Hackers Sabotage elnevezésű csoport – mely a nemzetközi hackerranglistán a 28. helyezéssel büszkélkedhet – a különlegesen biztonságosnak tartott, „navy.mil” végződésű domainen kifejtette, az összes mozlim ország elítéli a terrorcselekményeket, s a béke, barátság és emberségesség mellett foglal állást. A katonai támaszpont internetes trófeájának már több pályázója volt, az Iran Hackers Sabotage előtt az XTech Inc. kaparintotta meg pár órára a honlapot. (B. A. I.)