Minden bizonnyal jelentős hatással lesz a gabonapiacokra a Strategie Grains francia előrejelző intézet legutóbbi jelentése, amely az Európai Unióban várható búzatermést a korábban becsült 120,5 millió tonna helyett 118,7 millió tonnában határozta meg. A csökkenés okát a kedvezőtlen időjárás rovására írták a szakemberek. A várt termés öt százalékkal a tavalyi szint alatt marad, ám még így is meghaladja az előző két szezon eredményét. Az EU huszonöt tagországában a 2005-ös esztendőben betakarítható teljes gabonatermés – a múlt havi becslésben szereplő 263,5 millió tonna helyett – 260 millió tonna lesz, főként a búza-, a kukorica- és az árpatermés gyengébb kilátásai miatt.
Az EU-n belül az idén várhatóan 1,1 millió tonnával növekszik a belső búzakereskedelem, aminek oka részben az, hogy egyre több gabonát használnak fel bioüzemanyagok gyártására, illetve takarmányozási célra, másrészt növekszik Spanyolország, Portugália és a Benelux országok importja. A spanyolországi és a portugáliai szárazság miatt e két országnak az idei szezonban 17 millió tonna külföldi gabonára lesz szüksége, szemben a múlt hónapban becsült 16 millió tonnával.
A Strategie Grains francia előrejelző intézet mindemellett azt is megjegyzi, hogy a piacot most leginkább a franciaországi és a magyarországi búzaminőség lehetséges romlása foglalkoztatja, ami a meleg június utáni hűvös, nedves július elejei időjárás következménye lehet. A Strategie Grains várakozása szerint az EU gyorsan intézkedik majd az intervenciós raktárakba elhelyezett tavalyi magyar gabona Spanyolországba szállításáról, hiszen ebben a kérdésben már megszületett a szükséges döntés. Minden piaci szereplő azt várja, hogy mihamarabb kiürítik a magyar raktárakat, tekintettel arra, hogy az országban jelentős raktárgondok tapasztalhatók az új szezon előtt.
Az időjárás közvetlen befolyást gyakorolt a múlt héten a Budapesti Árutőzsde (BÁT) jegyzéseire is. Igaz, a búzapiacon az első kereskedési napon még nem történt számottevő változás, csak az augusztusi határidő emelkedett 150 forinttal. Kedden azonban már érezhető volt a vihar szele, mert 300 és 600 forint között emelkedtek a jegyzések. Az esőzések hatása szerdán érte el igazán a BÁT-ot: a búza júliusi ára 600 forinttal, 22 000 forintra, szeptemberre 700 forinttal, 23 000 forintra, decemberre pedig 800 forinttal, 24 100 forintra nőtt, míg a jövő évi márciusi lejárat 250 forinttal emelkedett. Csütörtökön kisebb mértékben, de tovább drágult a kenyérgabona, pénteken pedig a szeptemberi határidő emelkedett 350 forinttal, és zárt 23 450 forintos áron.
Kevésbé reagáltak érzékenyen az időjárás szeszélyeire a kukoricajegyzések, amelyek az első két kereskedési napon ellentétesen mozogtak, illetve stagnáltak. A szerdai nagy esőbumm hatására is csak a szeptemberi és a decemberi lejárat változott. Az előbbi 50 forintos emelkedés után, 24 450 forinton zárt, az utóbbi 90 forintos emelkedés után, 22 800 forintra nőtt. Csütörtökön tovább emelkedtek a jegyzések 100 és 250 forinttal. Pénteken 100 és 300 forintos tonnánkénti drágulás volt tapasztalható. Az utolsó kereskedési napon a tengeri novemberi jegyzése 23 100 forinton zárt.
Működött a brüsszelita szavazógép
