Napi sajtószemle

2005. 07. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herald Tribune
A New York Times által kiadott nemzetközi lap anyakiadványának szerkesztőségi vezércikkét közli, amelyben a Valerie Plame Wilson kiszivárogtatási ügy tanulságairól elmélkedik. Szerdán az amerikai törvényhozás hajlandóságát fejezte ki arra nézve, hogy olyan szabályozást léptessen életbe, amely biztosítja az újságírók jogát forrásaik védelméhez, kivéve, ha azt nemzetbiztonsági érdekek nem teszik lehetővé. Az érintett Time magazin főszerkesztője – aki a börtönbüntetéstől azzal óvta meg újságíróját, hogy az ügy iratait kiszolgáltatta a nyomozó szerveknek – úgy nyilatkozott a képviselőháznak, hogy a botrány kirobbanása óta több forrás is jelezte, hogy nem hajlandók további információkat szolgáltatni amiatt, hogy adott helyzetben felfedhetik őket. A cikk egyik fontos megállapítása szerint nincs arra példa, hogy egy újság veszélyes bűnözőt akart volna leplezni, s az újságírók titoktartáshoz való joga sem hátráltatja jobban az igazságszolgáltatást, mint az orvosoké és az ügyvédeké.

*****
A Boston Globe publicistája, Derrick Z. Jacks véleménycikkében a napokban elhunyt vietnami amerikai parancsnok, William Westmoreland szavait idézi fel, aki egy háború után forgatott dokumentumfilmben úgy fogalmazott: „a keleti ember számára az életnek jóval alacsonyabb értéke van, mint egy nyugati számára. Emberből sok van, az élet olcsó keleten.” A cikkíró felidézi, hogy ez az álláspont áthatotta az amerikai erőfeszítéseket, például alapot szolgáltatott a lelkiismeret- furdalás nélküli bombázáshoz. Bár George Bush elnök nem alkot ilyen egyértelműen negatív képet az arabokról, honfitársait mennyei magasságokba emeli, és kijelenti, hogy Irakban a robbantók 180 fokos ellentettei az amerikaiaknak. „Mi megbecsüljük az emberi életet és méltóságot, ők nem” – idéz az elnök egyik beszédéből, majd megállapítja: bár Amerika már nem Westmoreland nyelvén beszél, bombái igen, még akkor is, ha most segítségükkel akarják felszabadítani az irakiakat.


The Jerusalem Post
A lap véleménycikkében száll síkra amellett, hogy a választások alkalmával az éppen külföldön tartózkodó izraeliek is leadhassák szavazatukat, ami jelenleg nem lehetséges. Az államalapítás idejéből származó hagyományhoz annak ellenére nem nyúltak hozzá, hogy az ország és lakossága nagyon sokat változott az elmúlt 57 évben. A hatalmon lévő Likud jelezte, hogy támogatja a külföldi szavazást lehetővé tevő törvényjavaslatot.

*****
Az izraeli hadsereg egyik egysége első alkalommal vett részt NATO-gyakorlaton – írja az izraeli lap. A lapnak nyilatkozó szóvivő szerint a katonák azzal tértek haza, hogy egyes NATO-katonák „nagy agreszszivitást” mutattak, aminek a fényében megkérdőjelezhető az a széles körben elterjedt nézet, miszerint az izraeli katonák rendkívüli mértékben agresszívak lennének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.