Ne panaszkodjunk, cselekedjünk! – hangzott a CDU és a CSU elnökeinek jelszava, megnyitva pártjaik kortesidőszakát. Környezetvédelmi aktivisták tüntetése kísérte Berlinben a német kereszténydemokraták elnökségi ülését a CDU–CSU választási programjának elfogadására. A Greenpeace szervezet hatvan tagja tiltakozott az uniópártok terve ellen, hogy az őszi parlamenti választáson aratott sikerüket követően eltolják az SPD– Zöldek-koalíció kijelölte határidőt az ország atomerőműveinek végleges leállítására.
Az Axica kongresszusi csarnok előtti demonstráció csak külső jele volt a közös kancellárjelölt, Angela Merkel vezette ülést övező hangulatnak. Az előzetesen kiszivárgott hír, hogy a kidolgozott tervezet egyik pontját a többletértékadó kétszázalékos emelése alkotja, azonnal ellenvéleményekre talált. E bejelentés kritikusai nagyvonalúan elmennek az előirányzott jövedelem- és munkanélküli-adó csökkentésének és a gyerekes családoknak nyújtandó tehermentesítés ténye mellett. A CDU–CSU elképzeléseit elsődlegesen a gazdasági élet szakértői támogatják. Klaus Zimmermann, a német gazdaságkutató intézet elnöke szerint a többletértékadó növelése nem vezet majd általános áremelkedéshez.
A kereszténydemokraták vezetőit valószínűleg meglepte a koalíciós partnernek kiszemelt FDP reakciója. A liberálisok azt a véleményt hangoztatják, hogy a köztársaságnak olyan politikai réteggel kell rendelkeznie, amely adóemelések nélkül is képes a munkaerőpiac és az adórendszer megreformálására. „Nehéz feladat lesz az uniót átterelni a piacgazdasági értelem ösvényére” – hangoztatta Guido Westerwelle FDP-elnök. A CDU–CSU-ülést követő sajtókonferencián Angela Merkel mindenek elé helyezte a munkalehetőségek biztosítását, a növekedés támogatását nemcsak a gazdasági életben, hanem a tudományos kutatásban is.
Füstbe ment terv. Valószínűleg nem fogja csökkenteni a szövetségi munkaközvetítő ügynökség az államra nehezedő anyagi terhet, sőt a hivatal számításai szerint az előre tervezett négymilliárd euró helyett ennek az öszszegnek a dupláját lesz kénytelen magára vállalni az államkassza. Ennek oka abban keresendő, hogy háromszázhúszezerrel emelkedett a munkanélküliek száma, a gazdasági fellendülés pedig tovább várat magára. (S. L.)