Pánik ellen szlogenbombázás

Tihanyi Örs
2005. 07. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közismert népi bölcsesség, hogy az szokott a legharsányabban kiabálni a sötétben, aki a leginkább fél. Amennyiben igaz a szentencia, akkor Gyurcsány Ferencnek igen komoly oka van háromnegyed évvel a választások előtt a pánikhangulatra. A 100 lépés programjának kommunikációjához illeszkedő harsány és demagóg miniszterelnöki médiaoffenzíva ugyanis nem több, mint egy látványos bukástól rettegő politikai kalandor kétségbeesett kísérlete a valóság nyers és rideg tényeinek elkendőzésére, az emberek becsapására.
A kormányzati sikerpropaganda-hadjárat nem titkoltan azzal a céllal kezdte meg a választópolgárok kimerült elméjének intenzív mosását, hogy megálljt parancsoljon a Fidesz által gerjesztett „gazdaságpszichológiai hadviselésnek”, konkrét számokkal bebizonyítva, hogy a jelenlegi Magyarország a világ egyik legdinamikusabban fejlődő országa. Országjáró miniszterek, interjúról interjúra rohangáló kormányfő, napilapokat elárasztó hirdetések útján vetették be a Gyurcsány-agytröszt által kifundált új csodafegyvert, hogy maguk mellé állítsák a közvélemény ingadozó részét.
A miniszterelnök a szlogenbombázás megkoronázásaként jelentette be a nyári szabadságra váró Országgyűlésben: „Magyarország minden korábbi sikereit felülmúló ország lett, (…) amelyben senki nem hazudhatja el az ország sikereit.” Könnyen levonható a végkövetkeztetés: Orbán Viktornak van erre legkevésbé joga, akit a miniszterelnök ki is hívott nyílt televíziós vitára. A nagyobbik ellenzéki párt vezetője lassan levegőt sem tud venni az állandósuló csuklási rohamoktól, annyit emlegetik nevét a kormányoldalon. Hol avítt, nacionalista, kelet-európai képződmény diktátorjelöltjeként jelenik meg a szocialista nyilatkozatorgiában, hol pedig az egzisztenciáját ördögi eszközökkel megalapozó „szőlőbányászként”. Egyszer Kóka János gazdasági miniszter akarja diskurzusra kényszeríteni a magyar csodáról (amelyet állítása szerint irigykedéssel vegyes csodálattal néz a nyugati világ), majd az állítólagos meggazdagodását vizsgáló parlamenti bizottság zúdít rá kérdésözönt. Bár még messze van a következő választások kampányának hivatalos kezdete, a koalíció máris újult erővel folytatja Gyurcsány leendő kihívójának démonizálását. Az Orbán nevéhez és személyéhez kapcsolódó gyanúsítgatások és rágalmak hovatovább külön műfajjá növik ki magukat a kormánypártokat elszánt bulldogként követő baloldali sajtóban. Nincs a mai magyar valóságnak egyetlen olyan szelete sem, ahol a negatív jelenségek mellett ne fedeznék fel az összefüggést Orbán személyével a Lendvaik és a Hillerek. Róla szól az irodalom és az élet; a közélet hangnemének eldurvulása éppúgy az ő sara, mint a budapesti tömegközlekedés csődje, előbb-utóbb még az éghajlati anomáliák is vissza lesznek vezetve a 2002 előtti kormányzati ciklusig.
Nem nehéz persze belátni, hogy a szocialistáknak nincs túl sok választásuk. Ha nem képesek a sorozatos övön aluli ütésekkel viszszavonhatatlanul belerángatni Orbánt útszéli harcmodorukba, akkor végérvényesen elúszhatnak választási esélyeik. A Fidesz vezetőjére zúdított össztűz, illetve a manipulatív és félrevezető sikerpropaganda: ezek maradtak tehát a képzeletbeli fegyverraktárakban, ugyanis a pénz, az államigazgatási szakértelem és a józan ész mára teljesen elfogyott.
A kifizetetlen közüzemi számlákat nyögő kisnyugdíjast eközben a legkevésbé sem az érdekli, hogy a kormány állítása szerint hány százalékkal javult a nyugdíjszerű ellátások vásárlóértéke 2002 óta, és várhatóan milyen mértékben növekednek még az adócsökkentéssel elindított Első Szocialista Ötéves Terv végéig. Az elbocsátástól rettegő, a munkaerőpiacon esélytelen pedagógust nem vigasztalja az a tény, hogy a magyarországi GDP évenkénti növekedése 2005-ben csaknem két százalékkal haladhatja meg az EU átlagát. Ám az uniós életszínvonal a hazaihoz képest még mindig a csillagok között van, ráadásul a nemrég hatalmasat bukó uniós költségvetés elutasítása is azt üzeni, hogy a régi tagországok még rövid távon sem óhajtanak áldozatokat hozni az új tagok felzárkózási esélyeinek javításáért.
A 2006-os átadásra kiszemelt autópálya-szakaszok várhatóan 266 kilométeres hosszát (bár meg sem közelíti az ígért nyolcszáz kilométert) szintén kiemelkedő sikerként tárgyalja a gyurcsányi jelszó- és statisztikagyűjtemény. Ezt azonban nem árt annak a tükrében szemlélni, hogy az egy évtizeddel ezelőtt még háború sújtotta, az EU-n kívüli életet élő Horvátország rekordidő alatt épített új, a határoktól az Adriai-tengerig nyúló autósztrádát a magyarországinál lényegesen alacsonyabb áron, ráadásul nehéz terepviszonyok között.
Az egyik legimpozánsabb adatsor szerint a költségvetési szektornak a GDP százalékában kifejezett ESA-hiánya a 2002-es 8,5 százalékról az idén 3,6 százalékra csökkent. Végigrágva ezt a sejtelmesen tudományos mondatot, szinte már látjuk is magunk előtt, amint a fenti ökonómiai összefüggés értelmezése után bólint egy nagyot a megalázóan alacsony bére és rossz munkakörülményei miatt sztrájkra készülő buszsofőr, és odaveti a mellette ülő, a késve kifizetett agrártámogatások és a lehetetlenül alacsony felvásárlási ár miatt csőd szélén álló családi gazdaság tulajdonosának: „Ugye te is megnyugodtál? Nem fogsz augusztusban az utakra vonulni a traktoroddal, mivel nem tudsz mit kezdeni a nyakadon rothadó terményekkel, miközben francia almabefőttet, spanyol sárgadinnyét, brazil paprikát és szlovákiai téliszalámit dögivel vásárolhatsz az üzletekben. Zoknit meg vehetsz a kínai boltban, hiszen ebben a csodaországban, amely egész Európa példaképe lehet a gazdasági teljesítménye alapján, minden külföldi azt adhat el a hazai termelők rovására, amit csak akar!”
A derék gazda bizonyosan ingerült horkantással reagálna a kormány sikerkoktéljára. Neki ígéretek helyett pénz kellene támogatások formájában, meg a hazai piac hatékonyabb védelme. Olyan kormányra lenne szüksége, amelyik ad hoc jellegű, a kontinens civilizáltabbik felén csak szánakozó mosollyal fogadott ötletelés (Ideiglenes költségvetést az Európai Uniónak!) helyett inkább az eddiginél keményebben lobbizna a nekünk jogosan járó EU-támogatásokért, és amelyik a kormánymegbízottak, politikai államtitkárok és egyéb aktagyártók szaporítása helyett az emberek által közvetlenül is érzékelhető eredményeket produkáló cselekvés útjára lépne.
Megjósolható, hogy a 100 lépés ugyanúgy ki fog fulladni, mint ahogy elvérzett az Európa-terv is. A gigantikus méretű államháztartási hiányt nem 2010-re kell lefaragni, hanem az idén decemberre, hogy a nemzetközi pénzpiacokon fennmaradjon az ország szavahihetősége (pontosabban ennek a maradványa). A 2002 óta zajló negatív folyamatokat mindennél egyértelműbben jelzi az a Gyurcsány által nem szívesen hangoztatott tény, amely szerint az idei esztendőre tervezett költségvetési deficitet már az első hat hónapban sikerült felhalmozni, miközben a pénzügyminiszternek fogalma sincs róla, hogy ennek lefaragása mellett honnan fogja elvonni a nagy dérrel-dúrral bejelentett adócsökkentések fedezetét.
Egy olyan országban, ahol az állam és polgárai is úsznak az adósságokban, és ahol a hamisan csillogó, csak egy szűk rétegnek érzékelhető életszínvonal-javulást is csupán hitelekből sikerült fedezni, őszinte szavakra lenne szükség. Különben nem a németek és a franciák fognak irigyelni bennünket – ahogyan ezt Kóka János hangoztatja –, hanem mi fogjuk nézni azt, ahogyan az általunk lesajnált balkáni országok is el fognak dübörögni mellettünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.