Még mindig bizottságok hada működik Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mellett, sőt ezek száma nemrég még bővült is: Glatz Ferenc akadémikus megbízást kapott a kormányfőtől, hogy hozza létre a Nemzeti Vidékpolitikai Tanácsot előkészítő konzultációs bizottságot. Ezzel valószínűleg létrejött egy újabb olyan testület, amelynek felállítását – illetve ennek előkészítését – nagy hírveréssel jelentik be, de további munkájáról szinte semmit nem hallani. A bizottságdömping Gyurcsány Ferenc kormányfői kinevezésével indult. A folyamat az úgynevezett stratégiai tanácsadó testületek felállításával kezdődött, amelyből a miniszterelnök hatot hozott létre, összesen 54 taggal. Majd következett az úgynevezett miniszterelnöki személyes megbízottak kinevezése, amikor szocialista politikusok részesültek ebben a megbízatásban. Gyurcsány tíz párttársát részesítette ebben a tisztségben, megfigyelők szerint a célja ezzel és a testületek létrehozásával a kormánypárti frakciók tagjainak lekötése, illetve a politikai hála volt. A megbízottakról egy kivételével azóta nem hallani, ugyanúgy, mint a tanácsadó testületekről, ami nem csoda, hiszen sem valódi hatáskört, sem forrásokat nem kaptak munkájukhoz. Avarkeszi Dezső volt az egyetlen, aki érdemi munkát végzett, ugyanis döntően neki, és nem a Külügyminisztériumnak köszönhető az, hogy meglépett a kormány olyan intézkedéseket, amelyek segítenék a határon túli magyarok anyaországba utazását, illetve megkönnyítenék letelepedésüket. Avarkeszi egyébként időközben kormánymegbízottá lépett elő. Vannak azonban olyan tanácsadók, akik fizetést is kapnak. Az MSZP–SZDSZ-kabinet 2004 áprilisában (a sajtó erős nyomására) nyilvánosságra hozta a tanácsadóinak és főtanácsadóinak számát. Az akkori adatok szerint ők 85-en voltak és átlagosan 400 ezer forintot kerestek havonta.
A Gyurcsány-kormány munkájában 17 miniszter, 42 államtitkár és 66 helyettes államtitkár vesz részt. Ezek szerint 1,174 millió forintot vihet haza havonta egy miniszter, az államtitkárok bére pedig – képzettségüktől és tapasztalatuktól függően – 595 ezertől 910 ezer forintig terjedhet, a helyettes államtitkároké pedig elérheti a 700 ezer forintot. Valamennyiüknek jár gépkocsi, amely hivatalos és magáncélra egyaránt igénybe vehető. A mindenkori minisztert egy felső kategóriájú és egy felső középkategóriájú kocsi illeti meg sofőrrel. Az államtitkároknak felső középkategóriájú autó sofőrrel, a helyettes államtitkároknak ugyanez a kategória sofőr nélkül jár.
A Miniszterelnöki Hivatal szűken vett stábjában egy miniszter, tizenegy államtitkár és hat helyettes államtitkár van. Szervezetileg idetartozik még a uniós ügyekkel és a regionális fejlesztéssel foglalkozó két tárca nélküli miniszter. A kancellária államtitkárai egy-egy Volkswagen Passatot használhatnak mint szolgálati autót. Fizetésük tavaly körülbelül 850 000–
1 000 000 forint volt havonta. A hét kormánymegbízott közül például Vadász János és Kökény Mihály teljes javadalmazást kap, havi 450 ezer forintot. A MeH-ben feltűnnek olyan ismert arcok is, mint a Népszavában az egyik vezető fideszes politikusról „távdiagnózisa” miatt az illetékes kamara által felfüggesztett Véer András pszichiáter, aki a Kiss Péter kancelláriaminiszter tanácsadó testületeként működő országos személyügyi kollégium vezetője. Igaz, ő Batiz András tájékoztatója szerint nem kap javadalmazást.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
