Korábban már többször is felvetette a sajtó, hogy a két országos, földi sugárzású kereskedelmi csatorna – az RTL Klub és a TV2 – 1997-ben tíz évre elnyert koncessziós szerződése újabb öt évvel meghosszabbodhat. Tegnap eldöntötték: e két médium 2012-ig biztos szereplője maradhat a magyarországi elektronikus médiának. Kovács György, az ORTT elnöke elmondta: a közelmúltban sokat vitatott koncessziós díj nem változik, tehát marad az 1997-ben 12 milliárd forintos, éves részletekben fizetendő, inflációval korrigált kötelezettség.
*
– Ez azt jelenti, hogy 2007 és 2012 között nagyjából kilencmilliárd forintot kell fizetnie mindkét csatornának – mondta. A korábban hangoztatott jogi aggályokat firtató kérdésünkre Kovács elmondta: bármi is történt a testületi ülésen, az jogszerű volt.
Nem így látja a helyzetet Szalai Annamária, a testület fideszes tagja. Elmondta, nem csupán a döntések, hanem az ülés lebonyolítása is jogszerűtlen volt. Közölte, az országos sugárzási jogosultságot szerezni kívánó csatornák ügyében kétfordulós szavazást ír elő a médiatörvény, melynek első fordulójában a testület elnöke nem vehet részt. – Kovács György ennek ellenére szavazott, és a testület saját korábbi határozatait mellőzve szorgalmazta a két kereskedelmi csatorna szerződésének meghosszabbítását – fogalmazott Szalai. A testület MSZP-s delegáltja, Ladvánszky György elmondta: az ő javaslatára egy csomagban mintegy két tucat, szintén 2007-ben lejáró helyi és körzeti rádiós és televíziós szerződéssel együtt, változatlan feltételekkel hosszabbították meg az RTL és TV2 koncessziós szerződését. Ennek értelmében a közszolgálati műsortartalom 30 százalék körül alakul, és maradnak a már említett díjkötelezettségek is.
Szalai Annamária a médiatörvényre hivatkozva kiemelte, csak 2006 áprilisa és júniusa között ülhetett volna össze a hosszabbítás ügyében a testület. Kovács György jogértelmezése szerint azonban a törvény szerint jártak el. A Népszabadság korábban a kereskedelmi tévék vezetőire hivatkozva úgy fogalmazott, hogy – mivel a parlamenti választási kampány idejére esett volna a törvény által kijelölt tárgyalási időszak – a tévék korábban túl akartak esni a procedúrán, tartva a konszenzusos ORTT-döntés meghiúsulásától. Kolosi Péter, az RTL Klub programigazgatója lapunknak cáfolta, hogy a csatorna szándékát befolyásolta volna a választási időszak közeledte, és üdvözölte az ORTT döntését.
Hasonlóan ellentmondásos az MTV m3 – Demokrácia csatornája körüli jogi helyzet is. A médiatörvény alapján a köztelevíziónak két, egy földfelszíni, és „egy másik” csatornája lehet. Jogászok szerint egy harmadikról a parlamentnek kellene döntenie. Ráadásul versenyjogi és piaci aggályok is felmerülhetnek: a kábeltelevíziós műsorelosztó cégek ugyanis a szolgáltatási alapcsomagban minden közszolgálati csatornát kötelesek hozzáférhetővé tenni, az m3-as sugárzása – a jelenlegi helyzetben – viszont csak más csatornák rovására valósulhatna meg. Rudi Zoltán, az MTV elnöke korábbi nyilatkozatában már kijelentette: ha az ORTT nyilvántartásba veszi az m3-at, szeptemberben el tudják kezdeni a sugárzást.
Az ORTT tegnapi ülésén – a Szalai Annamária szerint jogszerűtlenül viselkedő Kovács György mellett – az MDF-es Wéber János is – a kormánypárti delegáltakkal együtt – a kereskedelmi csatornák szerződéshosszabbítása mellett szavazott. Szalai a döntés és az azt eredményező ülés törvénytelenségeire hivatkozva, augusztus 3-ra rendkívüli testületi ülés összehívását szorgalmazza.
A Sziget Fesztivált nem érdekli, hogy ki a hamászos
