Ki helyezte el a robbanóanyagot a srebrenicai vérengzés évfordulóján megtartandó megemlékezés színhelyén? A merényletkísérlet hátteréről, motivációiról hivatalosan semmit nem közölnek mindaddig, amíg be nem fejezik a vizsgálatot. Még arra sincs egyértelmű válasz, hogy valóban pokolgépes merényletet készítettek-e elő, vagy csak a srebrenicai évfordulóra emlékező nyilvánosság negatívra hangolása volt a tettesek célja. A 35 kilónyi robbanóanyag működésbe hozása a potocari gyászünnepségen – amelyre legkevesebb ötvenezer embert várnak a szervezők, köztük a nemzetközi politikai élet képviselőit is – újabb válságba taszította volna az egész térséget – hangzanak az értékelések. Pedig a megemlékezéstől sokan éppen a bosnyákok és a szerbek megbékélésének az elősegítését várják.
Az ilyen derűlátó értékeléseknek azonban nincs alapjuk. A szerbiai és a boszniai reagálások bizonyítják ezt. A srebrenicai szerbek meg vannak győződve, hogy őket teszik majd felelőssé a merényletkísérletért, s mindent azért csináltak, hogy a szerbséget még inkább lejárassák, hangzanak a már ismert, a felelősséget mindig másokra áthárító klisék. A szerbiai fejlemények igen aggasztók. A hét végén csaknem harminc óriásplakátot helyezett el az Emberi Jogok Ifjúsági Kezdeményezése nevű civil szervezet szerte Belgrádban a srebrenicai évforduló alkalmából, ám ismeretlen tettesek a megbékélés üzenetével ellentétes jelszavakat pingáltak a sárral megdobált plakátokra. „Lesz ismétlés” – hirdeti az egyik plakátra mázolt graffiti. Egy másikon Ratko Mladics neve díszelgett. De ott van a srebrenicai kivégzésekre utaló hátborzongató jelszó is: „Kés, drót, Srebrenica” (szerbül rímbe szedve). Ezt a három szót egyébként először a Banja Luka-i Borac és a szarajevói Zeljeznicar labdarúgó-mérkőzésén skandálták a szerb szurkolók.
A Danasz belgrádi napilap kommentárjában azt írja, hogy aki gúnyolódik a meggyilkoltak családjainak fájdalmával, maga is beteg, s maga is áldozat. A probléma komoly, megoldása pedig legalább olyan társadalmi konszenzust igényel, mint amely Milosevics háborús politikáját támogatta.
A nagypolitikában szintén zajlik a Srebrenica-vita. Tomiszlav Nikolics radikális vezető Borisz Tadics szerb elnököt bírálja: „Kinek a nevében megy Srebrenicába?”, „Mi köze egyáltalán Szerbiának a bűncselekményhez?” – hangzik a megbotránkozást keltő kérdés.
Vajdasági elutasítás. Elutasította a vajdasági parlament elnöke, Bojan Kostres a brit parlament ötletét, hogy békeerők őrködjenek a nemzetek békéje felett a tartományban. A belgrádi média szerint a brit parlament külügyi bizottsága javasolta Tony Blairnek, hogy szükség esetén vegye fontolóra békeerők küldését a többségében albánok lakta dél-szerbiai térségbe és a Vajdaságba.
Megfékezték az erdőtüzeket Törökországban
