Véget ért a Live 8, a politikusokon a sor

Munkatársunktól
2005. 07. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden idők legnagyobb, földrészeken átívelő, szegénységellenes koncertsorozata zajlott közép-európai idő szerint szombat reggeltől vasárnap hajnalig világszerte. Londonban, Párizsban, Rómában, Tokióban, Johannesburgban, Berlinben, Torontóban, Moszkvában és Philadelphiában a világ legnagyobb rock- és popsztárjai léptek fel. Paul McCartney és a U2 Bonóval, Elton John, Madonna, Mick Jagger, Bon Jovi és a csak erre az alkalomra (reméljük, nem csak erre – a szerk.) huszonnégy évvel feloszlását követően újra összeállt Pink Floyd azért zenéltek, hogy kifejezzék szolidaritásukat Afrika szegényeivel, akik közül naponta mintegy ötvenezer veszti életét.
A Live Aid-koncertek főszervezője, Bob Geldof ír rockzenész felhívására meghirdetett Live 8 koncertsorozat és az azt kísérő demonstrációk célja a nemzetközi közvélemény – legfőképpen a nyolc vezető ipari hatalom (G8) ezen a héten Skóciában összeülő állam- és kormányfőinek – figyelmeztetése volt arra, hogy az 1985-ös Live Aid-koncertek óta csak romlott a legszegényebb térség, Afrika helyzete.
Bono, a U2 frontembere a londoni koncert nyitányán azt üzente a G8-csúcs résztvevőinek: írjanak történelmet azzal, hogy átadják a szegénységet a történelemnek. Ez az üzenet, azaz a Make Poverty History az egész rendezvénysorozat fő mottója volt.
Több magas rangú politikus, köztük Kofi Annan ENSZ-főtitkár és Nelson Mandela volt dél-afrikai elnök személyes jelenlétével fejezte ki szolidaritását a koncertsorozat céljaival. A világszervezet vezetője Londonban reményét fejezte ki, hogy a milliókat megmozgató rendezvénysorozat hozzájárulhat a világ megváltoztatásához, a vezető ipari országok lelkiismeretének felkeltéséhez, s a szegénység és a nyomor mérsékléséhez a fejlődő világban, elsősorban Afrikában.
A koncertsorozat közép-európai idő szerint szombat reggel Tokióban kezdődött, s az Egyesült Államok keleti partján, Philadelphiában több mint egymillió zenerajongó előtt a soulzene koronázatlan királya, Stevie Wonder csodálatos, húszperces előadásával vasárnap hajnalban ért véget. Helyszíni becslések szerint Philadelphiában egymillióan, Londonban 300 ezren, Rómában, Berlinben, Johannesburgban 200-200 ezren, Párizsban mintegy százezren, Moszkvában pedig ötvenezren mentek el a koncertekre.
Az amerikai koncert többi sztárja, köztük Bon Jovi és a Destiny, a Child együttes, a pop-, a rock- és a soulzene legnagyobb művészei szolidaritást vállaltak a Bob Geldof szervezte rendezvénysorozat deklarált céljával. A londoni Hyde Parkban Sir Paul McCartney, Sir Elton John, a Pink Floyd, Robbie Williams, a U2, Madonna, Mariah Carey, a The Who, a Coldplay lépett fel.
Az orosz fővárosban, Moszkvában, a Vörös téren fellépett a Pet Shop Boys, és arról énekelt, hogy „menj Nyugatra, mert ott kék az ég”.
A koncerteknek voltak megható és érdekes pillanatai is. Madonna például Londonban Like a Prayer című számát Birham Wolduval kéz a kézben adta elő: az etiópiai fiatalasszony az 1984–1985-ös etiópiai éhínségről hírt adó legszívfacsaróbb felvételek egyikén még felpuffadt, éhező kisgyerekként volt látható, s életét Bob Geldof szerint a Live Aid-koncerttel összegyűjtött pénz mentette meg.
A megarendezvény célja a G8-országok – Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Oroszország, Németország, Olaszország, Kanada, Japán és Franciaország – július első hetében, július 6–9. között Skóciában összeülő állam- és kormányfőinek figyelmeztetése arra, hogy a szélsőséges szegénységben élő fejlődő országokban három másodpercenként hal meg egy-egy öt éven aluli gyermek a nyomor következtében. A koncertszervezők szerint a rendkívüli koncertsorozat iránti hatalmas érdeklődést egyben a szolidaritást jelezte, hogy több mint huszonhatmillió írásos – e-mail és sms – üzenet érkezett az Afrika megsegítését célzó kampány támogatására, s ez is nyomást jelenthet a csúcstalálkozó résztvevőire, amelyet Tony Blair, a brit kormányfő fog vezetni. Az afrikai problémák megvitatása a lista tetején van, de a G8 „hatalmasságainak” tudniuk kell, hogy a világ figyeli, miként döntenek!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.