„A nyelvészek vitatkoznak. Ez rendben van. A tudomány vitában születik. De közben elveszhet valami fontos. A magyar nyelv, az édes anyanyelv.” Ezekkel a szavakkal ajánlja Balázs Géza lendületes kis kötetét a kiadó, és biztosak lehetünk benne, ez a néhány mondat is elegendő ahhoz, hogy ki kíváncsisággal, ki pedig ellenérzésekkel vegye kezébe a könyvet. Hisz vannak, akiket már az édes anyanyelv kifejezéstől is kiráz a hideg, mások meg halálosan unják a pusztuló, beteg magyar nyelvről folytatott polémiát, és a nyelvművelő munkák helyett szívesebben olvasgatják Nádasdy Ádám szellemes, kiváló nyelvi okfejtéseit.
Balázs Géza nagy érdeme, hogy nem akart kézikönyvet írni, sem új szemléletű nyelvfigyelő rendszert létrehozni, hanem – talán egy dühben született lendülettel – összeszedte és olvasói elé helyezte mindannak a lényegét, ami az utóbbi években e nyelvészvitában elhangzott. S ha már összeszedte, akkor odatette mellé a maga véleményét is. Balázs a nyelvész középgeneráció tagja, az ELTE nemrég kinevezett tanszékvezetője, van tehát mögötte szakmai teljesítmény. Ugyanakkor az egyik legismertebb képviselője nemzedékének, hiszen lankadatlan szorgalommal végzi a nyelvművelő munkát a különböző fórumokon (tévében, rádióban, újságban). Csupán egy nagy baj van vele: nem hajlandó beállni a sorba. Nem fogadja el, hogy a magyar nyelvészeti kutatásokban csak egyetlen szemlélet, ízlés uralkodhat, amely a nyelvhasználatot tekintve ugyan a szélsőséges tolerancia híve, de azt már nem tűri, hogy a nyelvről, az ahhoz való viszonyról másként vélekedjen valaki. Miközben tehát látszólag vitairatot olvasunk a nyelvművelés védelmében, valójában egy nagy leleplezés részesei lehetünk. S amit a szerző leleplez, az nem más, mint a képmutatás.
A legvalószínűbb, hogy nem érkezik válasz erre a könyvre, bár illendő lenne valami érdemit mondani, mellőzve a sértéseket, a személyeskedést. Vagy legalább azt be lehetne látni végre, hogy a „másként gondolkodóknak” is van helyük a nyelvészetben.
(Balázs Géza: „A magyar nyelv elé mozdításáról…” Akadémiai Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 1450 forint)
Karácsonyék még nagyobb adósságba vernék Budapestet Rákosrendező miatt
