Vitairat a nyelvművelésről

K ö n y v e s h á z

Hanthy Kinga
2005. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A nyelvészek vitatkoznak. Ez rendben van. A tudomány vitában születik. De közben elveszhet valami fontos. A magyar nyelv, az édes anyanyelv.” Ezekkel a szavakkal ajánlja Balázs Géza lendületes kis kötetét a kiadó, és biztosak lehetünk benne, ez a néhány mondat is elegendő ahhoz, hogy ki kíváncsisággal, ki pedig ellenérzésekkel vegye kezébe a könyvet. Hisz vannak, akiket már az édes anyanyelv kifejezéstől is kiráz a hideg, mások meg halálosan unják a pusztuló, beteg magyar nyelvről folytatott polémiát, és a nyelvművelő munkák helyett szívesebben olvasgatják Nádasdy Ádám szellemes, kiváló nyelvi okfejtéseit.
Balázs Géza nagy érdeme, hogy nem akart kézikönyvet írni, sem új szemléletű nyelvfigyelő rendszert létrehozni, hanem – talán egy dühben született lendülettel – összeszedte és olvasói elé helyezte mindannak a lényegét, ami az utóbbi években e nyelvészvitában elhangzott. S ha már összeszedte, akkor odatette mellé a maga véleményét is. Balázs a nyelvész középgeneráció tagja, az ELTE nemrég kinevezett tanszékvezetője, van tehát mögötte szakmai teljesítmény. Ugyanakkor az egyik legismertebb képviselője nemzedékének, hiszen lankadatlan szorgalommal végzi a nyelvművelő munkát a különböző fórumokon (tévében, rádióban, újságban). Csupán egy nagy baj van vele: nem hajlandó beállni a sorba. Nem fogadja el, hogy a magyar nyelvészeti kutatásokban csak egyetlen szemlélet, ízlés uralkodhat, amely a nyelvhasználatot tekintve ugyan a szélsőséges tolerancia híve, de azt már nem tűri, hogy a nyelvről, az ahhoz való viszonyról másként vélekedjen valaki. Miközben tehát látszólag vitairatot olvasunk a nyelvművelés védelmében, valójában egy nagy leleplezés részesei lehetünk. S amit a szerző leleplez, az nem más, mint a képmutatás.
A legvalószínűbb, hogy nem érkezik válasz erre a könyvre, bár illendő lenne valami érdemit mondani, mellőzve a sértéseket, a személyeskedést. Vagy legalább azt be lehetne látni végre, hogy a „másként gondolkodóknak” is van helyük a nyelvészetben.
(Balázs Géza: „A magyar nyelv elé mozdításáról…” Akadémiai Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 1450 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.