Ma kapják kézhez az Országgyűlés frakcióvezetői, az Országgyűlés elnöke, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Kóka János gazdasági, Veres János pénzügyminiszter és a turizmusért felelős miniszter, államtitkár, illetve az ágazatot irányító további szakmai vezetők azt a levelet, amelyben Turizmus-Vendéglátás Ágazati Párbeszéd Bizottság (TVÁPB) tiltakozik a tervezett közteheremelések ellen – nyilatkozta lapunknak tegnap Várnai Zsuzsanna, a TVÁPB munkavállalói oldalának társelnöke.
Mint mondta: a törvény előterjesztői a törvénymódosítás hatásait a gazdaságra, azok szereplőire nem mérték fel. A kormány mind az Országos Érdekegyeztető Tanácsot, mind pedig az Ágazati Párbeszéd Bizottságokat megkerülve, egyeztetés nélkül csúsztatta be az adóköteles természetbeni juttatások közterheinek 17 százalékos növekedését rögzítő módosítást.
Várnai Zsuzsanna úgy fogalmazott: a kormány ezzel konfliktushelyzetet teremtett a munkavállalók és a munkaadók között, miután az élőmunka költségeinek ilyen jelentős növekedését csak a munkavállalókon lehet „behozni”. Közölte: az adóköteles természetbeni juttatások körét, mértékét általában a kollektív szerződésben rögzítik egész évre vonatkozóan. Ám a kormánynak ezzel a lépésével – azaz az évközi járulékteher-növeléssel – a kollektív szerződések stabilitása, a gazdaságpolitika kiszámíthatósága kerül veszélybe. Márpedig a kiszámíthatatlanság, a rendezett munkaügyi kapcsolatok ily módon történő súlytalanná tétele generátora a feketegazdaság további növekedésének.
A TVÁPB társelnöke kifejtette: bizottságuk, amely a GDP 9–10 százalékát adó ágazatot, s annak 300 ezer munkavállalóját képviseli, elvárja a kormánytól, a parlamenti képviselőktől, hogy a járulékemelkedést eredményező törvénymódosítást helyezzék hatályon kívül. Ezt azzal indokolják, hogy ez ellentétes a kormány programjával, növeli a feketegazdaságot; ellentétes a vállalkozások támogatásával, a foglalkoztatás bővítésével, amellyel tönkreteszik az élőmunka-igényes ágazatokat. Továbbá a megemelkedett közterhek miatt ellentétes a rendezett munkaügyi kapcsolatok támogatásával.
Várnai Zsuzsanna aláhúzta: a társadalmi egyeztetés nélküli törvénykezés aláássa mindazt, amit Csizmár Gábor munkaügyi miniszter, valamint Szanyi Tibor államtitkár az elmúlt hónapokban az Ágazati Párbeszéd Bizottságokkal igyekezett felépíteni. Hangsúlyozta, hogy a törvénymódosítás a turizmus-vendéglátás ágazat bevételeit csökkenti, hiszen tovább ösztönöz a vállalatok vendéglátással kapcsolatos kiadásának csökkentésére. A vendéglátás forgalmának növelése nemcsak ágazati, hanem országos érdek. Ezért ezúton is, ismételten javasolják a reprezentációval kapcsolatos rendeletek azonnali felülvizsgálatát – emelte ki.
Várnai Zsuzsanna végezetül felhívta a figyelmet arra, hogy helytelen ma már az üzleti étkezéseket, konferenciákat, prezentációkat természetbeni juttatásként kezelni. Ilyen rendezvények ugyanis nemcsak a szakmai ismereteket bővítik, hanem a konferencia- és üzleti turizmus, vendéglátás bevételeit is növelik. Ez pedig adóbevételeket generáló, munkahelyeket teremtő nemzeti érdek is.
Büntetések miatt alaposan megváltozott a Brit Nagydíj rajtsorrendje
