A tűzköves ember

A miskolci Avason fedezték fel a régészek azt a lelőhelyet, amely alapjaiban változtatja meg az őskorról, az európai kultúra kezdeteiről alkotott eddigi ismereteinket. Egymás mellett került elő itt egy őskőkori település és az ősember fejlett környezetátalakító tevékenységéről tanúskodó kovafejtő-feldolgozóműhely, ahol eleink hőkezeléses eljárással bányászták a kovát. Ennek az eljárásnak a felfedezése legalább olyan bravúr volt egykoron, mint nemrég a mikrocsipé. Ilyen komplex élőhelyet eddig a világon sehol másutt nem ismernek. A területet régészetileg védetté nyilvánították.

Ferch Magda
2005. 08. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valóságos kincs volt a kovakő az őskőkorban. Ezzel tudott tüzet csiholni, ebből pattintotta a szerszámait az ősember. Általában gumók formájában található meg a természetben ez a kőzet. Az Avas azért is különleges, mert a hőforrásoknak köszönhetően itt nagy felületen, több rétegben rakódott le a kova. Ezeket a rétegeket kezdte fejteni az ősember – legalább hetvenezer éve – zseniális módon. Először leszedte róluk a felső talajréteget, majd a kovapad felszínét vékony homokréteggel borította be. (A feltárás során erre egyértelmű jelek mutattak.) Tüzet rakott rajta, azután elfojtotta. A több napig lassan égő tűz hőhatására megváltozott a szerkezete, eltávozott belőle a víztartalom, így jobban pattant, könnyebben lehetett vele dolgozni – nyilatkozta a Magyar Nemzet Magazinnak Ringer Árpád, a Miskolci Egyetem ős- és ókortörténeti tanszékének vezetője, az ásatások irányítója.
– Ennek az eljárásnak a felfedezése legalább olyan bravúr, mint a mikrocsipé – hangsúlyozza –, és egyúttal a későbbi őskori kerámiaművesség, illetve a fémkohászat szerves előzményét is jelenti.
Tavaly egy tervezett útépítéshez kapcsolódóan kezdődtek meg a megelőző régészeti ásatások az Avason. Így a régészeti gyakorlatban megszokottnál jóval nagyobb területet tudtak átvizsgálni, majd a szelvényeket télre betemették. Az akkor megkezdett munkát az idén nyáron folytatták. Most derült ki – különös véletlen, „nomen est omen” –, hogy ezen a Tűzkövesnek elnevezett helyen, ahol 1988 óta egyre érdekesebb bizonyítékokat találtak az őskori kovabányászatra vonatkozóan, valóban tűzzel kezelték a kovakövet. Jóval korábbi időktől fogva, mint eddig hittük. Ezeknek a sok tízezer éves, finoman megmunkált, szabályos alakú, rendkívül erős használati eszközöknek az előkerülése rácáfolt arra az elméletre, hogy az ember csupán húszezer éve ismeri a hőkezelés eljárását, amelyről Eurázsia több pontján, Nyugat-Európában pedig a Solutri régészeti kultúrával kapcsolatba hozható helyeken valóban húszezer évesnek mondható leletek tanúskodnak. Ott azonban csak egyes eszközöket, például a levél alakú lándzsahegyeket munkáltak meg hőkezelés segítségével. A hőkezeléses kovabányászat emlékei máig páratlanok az egész világon. Növeli a lelőhely jelentőségét, hogy itt egymás mellett található meg a kovafejtő-feldolgozó és a település. Valószínűsíthető, hogy az Avas tehát nem egyszerűen kovakőbánya volt, hanem a Bükk hegység keleti oldalán kialakult különféle őskőkori kultúrák ágya, a Szeleta-kultúra emberének a lakhelye is.
Július végén angol, belga, francia, izraeli, lengyel és magyar tudósok: geológusok, a kovabányászat és kőeszközkészítés szakértői, régészek gyülekeztek izgatottan Miskolcon, hogy első kézből kapjanak tájékoztatást az Avason folyó ásatásokról, és közösen vizsgálják meg az ottani lelőhelyet. A konferenciát Ringer Árpád szervezte. Munkatársaival elvégezte a korábbi feltárások anyagának revízióját, és bemutatott több más lelőhelyet is a nemzetközi csapatnak: a Suba-lyukat, ezt a Cserépfalu határában lévő sziklabarlangot, ahonnan Közép-Európa egyik legrégibb ősemberlelete – két Neander-völgyi csontvázmaradvány – származik, a lillafüredi Szeleta-barlangot, amely meghozta az első nemzetközi sikert a Bükk barlangjait kutató Kadic Ottokárnak (1876–1957), a Földtani Intézet hajdani főgeológusának. A tanácskozás résztvevői megismerhettek néhány másik olyan helyszínt is, amelyek szintén a Szeleta-kultúrához köthetők. A jelek arra mutatnak, hogy a Suba-lyuk Neander-völgyi lakói is kapcsolatban álltak az avasiakkal, amiből viszont azt az óvatos következtetést lehet levonni, hogy az utóbbiak valamiféle kezdetleges cserekereskedelmet is folytattak.
A kutatók szerint az avasi kovafejtőt több tízezer éven keresztül használta az ott élő ember. A legfiatalabb réteg negyvenezer éves, a legidősebb kilencven– százezer esztendős, ami azt jelenti, hogy az európai kultúra több tízezer évvel régebbi korra vezethető vissza, mint ahogyan eddig tudtuk. A szakemberek feltételezik, hogy a Neander-völgyi ember és a Homo sapiens sapiens kultúrája közötti átmenet emlékeit találták meg a Tűzkövesen. A Neander-völgyi ember szilánkokból készítette a szerszámait, a felső paleolitikum embere hosszú pengékből. A Tűzkövesen a kettő közötti átfejlődés nyomai mutathatók ki, de hogy ez hogyan ment végbe, azt még nem tudják. A több tudományágat érintő, interdiszciplináris nemzetközi összefogásnak ennek a megfejtésében is különleges jelentősége van. Fontos volna – mondja Ringer Árpád –, hogy a világon másutt is találjanak hőkezeléses kovabányászatra utaló nyomokat. Egyetemek, múzeumok és a szakemberek közötti kapcsolatokat felhasználva folyamatos nemzetközi együttműködést terveznek, kiterjesztik a kutatást lengyel, német és ukrán területekre is.
Jacques Tixier, a Sorbonne Paris X. régészprofeszszora a miskolci konferencián kijelentette: fordulóponthoz érkezett az őskorkutatás. Mostantól Avas előtti és utáni korszakról kell beszélni az ősember technológiai ismereteinek kutatásában.
Észak-Magyarország eddig is Európa különleges régiójának számított az őstörténet-tudomány szempontjából, amely 1891-ben itt született meg. Mára a magyar ősrégészet nemzetközi megbecsülésnek örvend. Pedig hosszú ideig késhegyre menő vita zajlott arról, hogy egyáltalán bizonyítható-e az ősember jelenléte hazánkban. Herman Ottónak, Kadic Ottokárnak, Hillebrand Jenőnek és követőiknek, köztük Vértes Lászlónak, az ő módszeres és precíz kutatásaiknak köszönhetően a vita egyértelműen eldőlt. Azóta persze az ásatások módszerei is sokat fejlődtek, de Ringer Árpád szerint ma sem fölösleges arra figyelmeztetni, hogy a korábbinál sokkal nagyobb gondossággal kell eljárni az őskori lelőhelyek feltárásakor. A minimum tíz évre tervezett kutatás sokat segíthet a különféle őstörténeti kultúrák kapcsolatainak tisztázásában. Ha megtalálják az avasi hőkezeléses kovafejtő párhuzamait, rendkívül érdekes megfigyelésekre nyílhat lehetőség. Megtudhatjuk például azt is, hogy valóban innen, Észak-Magyarországról terjedt-e el ez az akkor forradalmi jelentőségű újítás Európában.
A helyszín rendkívüli jelentőségét felismerve a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma régészetileg védetté nyilvánította a területet, a Magyar Építészkamara nemzetközi tervpályázatot ír ki a leleteket bemutató épület megtervezésére. A miskolci önkormányzat régészeti parkot létesít a területen, hogy élményszerűen mutathassák be a látogatóknak – szakmabelieknek és érdeklődőknek –, mi mindent tudott a sok ezer éves avasi ember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.