Cáfolatra várnak a kutatóintézetek

Áldozatul eshet a Magyar Tudományos Akadémia teljes kutatóintézet-hálózata, de a minisztériumok és az egyetemek kutatóintézetei is a kormány nadrágszíjszorító politikájának. Azt, hogy a több ezer közalkalmazottat foglalkoztató kutatóintézetek privatizációjára készül a Gyurcsány-kabinet, az egyik kormány közeli lap szivárogtatta ki júliusban.

Joó István
2005. 08. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „hivatalos cáfolat ordító hiányára” hivatkozva tiltakoznak a lapunk által megkeresett tudományos közéleti személyiségek. – Ha csak a kutatóintézetek további ellehetetlenítése volna is a cél, akkor is félünk, az elnökség ezért fogalmazta meg nyilatkozatát – mondta lapunknak Kuti László geológus, a Tudományos és Innovációs Dolgozók Szakszervezetének elnöke.
*
A tudományos dolgozók követelik: „A politikusok ismerjék el a költségvetési kutatóintézetekben folyó munka fontosságát, és EU-konform módon, az ország hosszú távú gazdasági szükségleteinek megfelelően támogassák azt” – Elvárjuk a kormánytól, hogy cáfolja meg e perverz magánosításról szóló hírt – tette hozzá a TUDOSZ-elnök, a Magyar Állami Földtani Intézet tudományos főmunkatársa.
Nem tudom elképzelni, hogy ezt felelős kormányzati személy komolyan gondolhatná – fejezte ki megrökönyödését Kroó Norbert fizikus, az MTA alelnöke, rámutatva: a francia, a német, a holland kutatóintézeti hálózat szerkezete ugyanolyan, mint a magyar. – Ha a kormány kiszervezné, privatizálná a köztestületként működő Akadémia alapkutatásokat végző intézeteit, a magyar kutatás összeomolna, szomszédaink „elvágtatnának” mellettünk – vélte. Szerinte nem nevezhető pénzügyi kihívásnak a kutatóintézetek állami fenntartása, hiszen, mint mondta, a pénzügyi támogatás mértéke egyébként sem több, mint „kerekítési hiba az állami költségvetésben”.
– Elutasítom a piacosítás már-már univerzálissá növő elvét, amely szerint mindenütt a tőkeérdekek dominanciáját kell érvényre juttatni – mondta az MSZP társadalompolitikai tagozatának vezetője Gazsó Ferenc egyetemi tanár, az MTA Politikai Tudományok Intézetének osztályvezetője. Szerinte ha az intézetet, ahol ő dolgozik, magánosítanák, a társadalom működésével kapcsolatos alapkérdések kutatási eredményei (egyenlőtlenség, strukturális folyamatok tendenciái) nem volnának többé széles körben hozzáférhetők, sőt ki lennének szolgáltatva a megrendelő kénye-kedvének.
Arról már értesülhettünk, hogy a kormány részben az államigazgatás kiadásainak a lefaragásával ellentételezné az adócsökkentéssel járó bevételkiesést. Szintén elhíresült Kóka János gazdasági miniszter mondása a fiatal közgazdászok áprilisi találkozóján, miszerint a földdel tenné egyenlővé az MTA azon területeit, amelyek nem szolgálják közvetlenül a versenyképességet. Mintha ez a szándék bővülne ki a cáfolatlanul hagyott kormánytervben. Újhegyi Katalin helyettes kormányszóvivő választ ígért, de lapzártánkig ez nem történt meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.