London és Párizs más szemszögből közelíti meg a brit fővárosban elkövetett robbantásos merényletsorozatot – hangsúlyozta a francia belügyminisztérium szóvivője. Ez abban is megnyilvánul – jelentette ki, hogy Franciaországnak „nem jelent problémát” a Nyugat-ellenes hangulatkeltéssel megvádolt hitszónokok deportálása, még akkor sem, ha azok francia állampolgárok, s a hatmillió fős franciaországi mozlim közösség elismert igehirdetői.
A két kitoloncolt személy egyike az algériai Reda Ameuroud, aki illegálisan tartózkodott Franciaországban. A harmincöt éves férfit – akit erőszakos és gyűlöletkeltő szónoklatai miatt tartanak veszélyesnek – múlt pénteken deportálták. Abdelhamid Aissaouit pedig azért utasították ki az országból, mert arra buzdította a fiatalokat, hogy csatlakozzanak a dzsihádhoz. A belügyminisztérium eddig 1100 imámot azonosított, de többségük nem jelent veszélyt a társadalomra – közölte a szóvivő. A legnagyobb fenyegetést jelentő, deportálásra kijelölt imámok és ideológusok nagy része észak-afrikai és török származású, s a nagyobb létszámú mozlim közösségekben tevékenykednek, például Lyonban, Marseille-ben és Párizsban.
Nicolas Sarkozy belügyminiszter korábban már kifejtette azon véleményét, hogy hazájának „cselekednie kell a fiatalokat és gyengeelméjűeket befolyásoló radikális prédikátorok ellen”, nem úgy, mint Nagy-Britannia, amelyet határozatlansággal vádolnak a francia hatóságok, fővárosát pedig egyszerűen a „Londonisztán” gúnynévvel illetik – írja a The Guardian.
Újabb robbantás Törökországban. Kilenc ember – köztük külföldi turisták – könnyű sérüléseket szenvedett két pokolgép felrobbanása következtében kedden a törökországi Antalya üdülővárosban a Földközi-tenger partján. Az isztambuli magyar főkonzulátus képviselője szerint a sebesültek között nincs magyar állampolgár. A mostani robbantássorozatot is beleszámítva néhány hónap leforgása alatt már a negyedik terroristamerényletet követték el Törökország turisták által látogatott vidékein. (MTI)